Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00

Atrakcje

 

Duża pętla / przebieg główny / atrakcje przy odcinku w Godowie

W Gminie Godów podróż rozpoczniesz od dawnego przejścia granicznego w Skrbeńsko - Piotrowice koło Karwiny. Jadąc ulicą Piotrowicką trafisz do drogi powiatowej (ul. 1 Maja) i dalej w lewo w kierunku budynku Ośrodka Kultury w Gołkowicach, gdzie mieści się Punkt Informacji Turystycznej przy ul. 1 Maja 101. Tutaj można skorzystać z atrakcji w postaci audiowycieczki po gminie umożliwiająca spotkanie z historią i śląską kulturą.

Ogromną dumą miejscowości Gołkowice jest Honorowy Obywatel Gminy Godów - znany wszystkim doskonale aktor - Marian Dziędziel. Urodził się  on 5 sierpnia 1947 r. w Gołkowicach. Pochodzi z tradycyjnej śląskiej rodziny. Dzięki ojcu pokochał literaturę i teatr. Studia ukończył na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie w 1969 r. Na stałe związał się z Teatrem Słowackiego w Krakowie. Od wielu lat gra w filmie, telewizji i teatrze. W swoim dorobku ma wiele wyrazistych ról, za które otrzymał liczne nagrody. W 1983 r. został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi. Jako rodowity Ślązak często pojawiał się w filmach opowiadających o tym regionie. Dowodem przywiązania do naszego regionu są jego częste odwiedziny i kontakty, zwłaszcza z najbliższą rodziną. Nigdy nie zapomniał o znajomych ani o sąsiadach.

Podróżując przez Gołkowice zachęcamy także do odwiedzenia Transgranicznej Strefy Aktywności zlokalizowanej na boisku w Gołkowicach przy ul. Wyzwolenia. Jest to miejsce polsko-czeskich aktywności szczególnie w okresie letnim. Strefa aktywności została utworzona w ramach innego projektu Synergia - integracja społeczności i instytucji pogranicza Godowa i Petrovic u Karvine” realizowanego  przez Gminę Godów z Gminą Petrovice u Karvine.  Miłośnicy aktywnego wypoczynku mają tutaj do dyspozycji „siłownię pod chmurką”, park do treningu ulicznego, bieżnię, boisko do siatkówki plażowej, boisko do piłki nożnej oraz plac zabaw. Pod wiatą można odpocząć, przed dalsza podróżą. Na terenie kompleksu usytuowana jest także samoobsługowa stacja serwisowa dla rowerów (klucze, łyżki do opon, ręczna pompka).

Następnie skręć w ulicę Cmentarną, która po przejechaniu kilkuset metrów zmieni nazwę na Polną, co oznacza, że jesteś w Godowie. Z ulicy Polnej zjedź na drogę powiatową i po przejechaniu ok 300 metrów skręć w lewo, w drogę koło Urzędu Gminy, gdzie miniesz kompleks sportowo-rekreacyjnym oraz muszlę koncertową. Jest to też doskonałe miejsce na krótki odpoczynek.

Kompleks ten składa się z amfiteatru z muszlą koncertową z przeznaczeniem na organizowanie wszelkiego rodzaju spotkań i imprez kulturalnych. Obok tego obiektu powstał skatepark oraz miniścianka wspinaczkowa, siłownia zewnętrzna,  betonowy stół do tenisa stołowego oraz inna infrastruktura sportowa. Można także skorzystać z punktu odpoczynkowego z grillem. W niedalekim sąsiedztwie kompleksu sportowo-rekreacyjnego, obok Urzędu Gminy, jest niewielki park, w którym znajduje się plac zabaw. W parku tym można podziwiać także twórczość lokalnych artystów - Bogumiły i Ireneusza Caniboł - rzeźbę Utopca wraz z ławeczką. Występujące wokół starodrzewie to pozostałość podworskiego parku.

Zarówno z tego miejsca, jak i od strony wybudowanej na torowisku ścieżki, bardzo blisko do otoczonego zielenią punktu odpoczynkowego „Podgrórnik”. Jest to miejsce ulubione przez początkujących entuzjastów MTB, ponieważ warunki terenowe doskonale nadają się do pierwszych prób w tym sporcie. Można tam także urządzić sobie piknik lub schronić przez deszczem, korzystając z umiejscowionej tam drewnianej wiaty odpoczynkowej.

Miłośników kinematografii zapewne zaciekawi fakt, że z stąd właśnie z Godowa pochodził wybitny aktor Franciszek Pieczka. Urodził się on 18 stycznia 1928 roku. Tutaj się wychował i kształcił, poznając kulturę, historię i ciężką pracę ludzi naszego regionu. Od najmłodszych lat przejawiał zdolności aktorskie, organizując dla godowskiego środowiska życie kulturalne poprzez małe formy teatralne. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Jego debiut teatralny odbył się w styczniu 1954 r.  Aktor nigdy nie zapomniał i nie odcinał się od swojego pochodzenia. Jego wielkie role teatralne i filmowe oraz sukcesy utożsamiane są z jego pochodzeniem, wartościami wychowawczymi i kulturalnymi rodzimej gminy. W 2008 r. został mu przyznany tytuł Honorowego Obywatela Gminy Godów.

Dalej jedź malowniczą drogą wśród pól,  aż do ulicy Gliniki i  ronda na ul. 1 Maja. Na rondzie wybierze kierunek na Łaziska. Jadąc drogą powiatową przez około 1,5 km dotrzesz do ścieżki wybudowanej po dawnym torowisku. W pobliżu Szlaku znajduje się kościół drewniany pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach zbudowany w XVI wieku, który stanowi doskonałe świadectwo drewnianej architektury sakralnej i został włączony do Szlaku Architektury Drewnianej.

Ścieżka w Łaziskach rozpoczyna się od zadaszonego miejsca odpoczynkowego oraz przedstawionej na tablicach odrobiny kolejowej historii okolicy.  Fragment ścieżki w Łaziska jest jednym, z najpiękniejszych odcinków, a zarazem nieco mniej uczęszczany przez turystów, dlatego szczególnie polecamy go rodzinom z małymi dziećmi. Na końcu ścieżki skręć w prawo i po przejechaniu kilkuset metrów ponownie skręć w prawo w kierunku miejscowości Podbucze. Tutaj z ul. Granicznej skręć w ul. Wiejską. Podróżując dalej zwróć uwagę biegnąc wzdłuż trasy malowniczą rzekę Lesznica. Przed przejazdem pod wiaduktem należy skręcić, jadąc wzdłuż dawnego nasypu kolejowego trafisz do ul. Raszczykowiec, a następnie po przejechaniu krótkiego odcinka napotkasz ścieżkę po dawnym torowisku, kierującą do Jastrzębia-Zdroju. Odcinek ten jest jednym z najpopularniejszych fragmentów Żelaznego Szlaku Rowerowego, prowadzi wśród zieleni drzew, w sąsiedztwie stawów, stadniny koni i zagrody danieli, w pobliżu rzeki Szotkówki, gdzie odbywają się spływy kajakowe. Szczęśliwcy mogą napotkać spacerujące po Szlaku łabędzie, często odwiedzające pobliskie zbiorniki wodne, a nawet jelenie, które od czasu do czasu pasą się na leśny polanach. 

 

Mała pętla / przebieg alternatywny

Ten odcinek rozpoczniesz od dawnego przejścia granicznego w Gołkowicach - Zavada. Przejedź ulicą Celną do drogi powiatowej (ul. 1 Maja) i dalej w lewo w kierunku zabytkowego kościoła drewnianego. Następnie skręć w prawo i jedź dalej ulicą Jana III Sobieskiego, aby w pobliżu kapliczki dotrzeć do ulicy Cmentarnej. W pobliżu znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków gminy wpisany do rejestru wojewódzkiego konserwatora zabytków kościół drewniany pw. Św. Anny w Gołkowicach z 1878 r., stanowiący część Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. 

Do rejestru zabytków wpisane są również stanowiska archeologiczne w Gołkowicach - średniowieczny gródek typu stożkowego oraz fundamenty budownictwa średniowiecznego - zamku. Ślady stanowiska nie są łatwe do rozpoznania w terenie. Poszukiwacze przygód oraz pasjonaci historii niejednokrotnie podejmują wyzwanie odszukania tego miejsca i rozpoznania stożkowatego kształtu lub fundamentów zamku. Zabytek zlokalizowany jest  południowo-wschodniej części wsi, na południe od szosy, na polach uprawnych. Wszystkim eksploratorom życzymy powodzenia w poszukiwaniach i dobrej zabawy.

Podobnie jak w głównym przebiegu trasy, po przejechaniu kilkuset metrów, ulica Cmentarna zmieni nazwę na Polną. Tutaj petle łączą się w jeden przebieg i biegną razem, aż do ronda na ul. 1 Maja. Zjeżdżając z ronda w kierunku Skrzyszowa ul. 1 Maja po przejechaniu niespełna 500 metrów napotkasz ścieżkę po dawnym torowisku, gdzie trasy ponownie się łączą i wiodą do Jastrzębia-Zdroju.

 Zachęcamy odwiedzenia atrakcyjnych pod względem krajobrazowym i przyrodniczym terenów, do których należą m.in. jar w Gołkowicach, las w Żabkowie, środowisko wodne w dolinie Olzy w Łaziskach, uroczysko w obrębie lasu przy granicy z Czechami w Łaziskach, fragment doliny rzeki Leśnicy oraz zadrzewione wzgórze w Podbuczu. Ciekawym miejscem jest też kompleks sportowy w miejscu dawnych szybór górniczych w Krostoszowicach. Więcej informacji w zakładce Atrakcje turystyczne.

do góry