Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/40 zł na uchodźcę będzie wypłacane przez kolejne 60 dni

40 zł na uchodźcę będzie wypłacane przez kolejne 60 dni

27 Kwietnia 2022
40 zł na uchodźcę będzie wypłacane przez kolejne 60 dni

Jak poinformowała w dniu wczorajszym Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

 

Jak informuje KPRM, rząd chce przedłużyć okres, za który może być przyznane świadczenie pieniężne dla polskich rodzin zapewniającym zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, w związku z trwającym konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Okres wypłaty świadczenia zostanie wydłużony o 60 dni, czyli łącznie będzie mógł wynieść maksymalnie 120 dni. Wprowadzone zostaną także zabezpieczenia, które wyeliminują ewentualne nadużycia dotyczące pobierania świadczenia.

Najważniejsze rozwiązania

  • Okres, za który może być przyznane świadczenie pieniężne związane z zapewnieniem zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy zostanie wydłużony do 120 dni.
  • Obecnie, w przypadku osoby prywatnej, która przyjęła pod swój dach uchodźcę z Ukrainy, świadczenie pieniężne wynosi 40 zł od osoby za dzień.
  • W przypadku jednostki organizacyjnej, osoby prawnej lub przedsiębiorcy, wojewoda może podnieść wysokość świadczenia.
  • Aby zapobiec ewentualnym nadużyciom, wydatkowanie środków na świadczenia będzie monitorowane.
  • Gromadzone będą dane osób, na które zostały złożone wnioski dotyczące przyznania świadczenia.
  • Dzięki wdrożeniu odpowiednich rozwiązań teleinformatycznych, organ gminy będzie miał możliwość ustalenia, czy dla danej osoby, której nadano numer PESEL, nie został już złożony wniosek o przyznanie środków za ten sam okres.

Nowe przepisy mają wejść w życie, co do zasady, z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Najpierw zajmie się nimi parlament.

do góry