Dożynki gminne w Skrzyszowie za nami. Dziękowaliśmy za tegoroczne plony
11 Września 2023Piękna korona dożynkowa, ogromny i barwny korowód z udziałem rolników i mieszkańców oraz dobra zabawa. Dożynki gminne, które odbyły się w Skrzyszowie i zostały zorganizowane przez Gminę Godów, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie oraz sołectwo Skrzyszów, będziemy wspominać długo i dobrze.
Piękne święto rolników, sadowników i ogrodników
Po trzech latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa, ponownie zorganizowaliśmy gminne dożynki z korowodem, podczas których wspólnie dziękowaliśmy za zebrane przez rolników plony. Świętowaliśmy, jako społeczność gminy, a zwłaszcza Skrzyszowa, pięknie.
Piękna była msza św. dożynkowa w intencji rolników, sadowników i ogrodników, którą koncelebrował ks. Witold Tatarczyk, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Skrzyszowie, podczas której dary ołtarza przekazali starości dożynkowi Krystyna i Łucjan Penkałowie. Zapamiętamy nieszablonową, bo prowadzoną w śląskiej gwarze przez Bronisława Kozieja, modlitwę wiernych. Zapamiętamy pięknie przystrojoną płodami rolnymi świątynię. Zapamiętamy świetną koronę dożynkową, która powstała podczas warsztatów prowadzonych przez gospodynie z KGW z partnerskiej Gminy Dźwierzuty na Mazurach.
Na długo w pamięci pozostanie korowód dożynkowy, jeden z najdłuższych w historii dożynek organizowanych w naszej gminie. Wzięli w nim udział nie tylko rolnicy, ale też organizacje społeczne, jak i mieszkańcy, którzy przygotowali barwne i pomysłowe pojazdy. Korowód prowadzili członkowie Stowarzyszenia Hodowców i Miłośników Koni "Mustang".
Wójt podziękował rolnikom, gospodarzom, organizatorom dożynek
Dożynki to przede wszystkim święto rolników, o czym przypomniał witający ze sceny wszystkich gości Wójt Godowa Mariusz Adamczyk.
- Dożynki są jednym z najpiękniejszych staropolskich obrzędów rolniczych i jednym z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika i gospodarza. Dziękuję Wam za chleb i wasz wielki trud, za ciężką i wytrwałą pracę. Praca na roli wymaga od Was ogromnej mądrości i zapobiegliwości - podkreślił Mariusz Adamczyk, który podziękował również za organizację święta. - To olbrzymie przedsięwzięcie, które wymagało sporego poświęcenia ze strony wielu osób. Wójt podziękował również wszystkim tym, którzy zadbali o przystrojenie posesji znajdujących się na trasie korowodu oraz tym wszystkim, którzy wzięli udział w korowodzie.
Podczas oficjalnej części dożynek, która odbyła się przy Ośrodku Kultury w Godowie, starości dożynkowi przekazali wójtowi bochen chleba wypieczony z dopiero co wymłóconego ziarna. W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy. Obecny był również Honorowy Obywatel Gminy Godów Henryk Grzonka, wybitny dziennikarz sportowy i redaktor oraz rodzina Franciszka Pieczki.
Na dożynkach nie mogło zabraknąć również występów artystycznych. Licznie zebraną publiczność swoimi talentami zachwyciły maluchy ze skrzyszowskiego przedszkola oraz uczniowie miejscowej szkoły. Na scenie nie mogło zabraknąć naszych wspaniałych zespołów folklorystycznych. Szczególnie w pamięć zapadł występ zespołu Kalina z Łazisk.
Jak zawsze wspaniale zaprezentowała się Gminna Orkiestra Dęta z Gołkowic pod batutą Ryszarda Wachtarczyka i z solistami: Emilią Szwarc, Patrycją Jasiak, Dorotą Smolorz, Piotrem Szczypką i Bogdanem Kłoskiem. Wieczorem gości zabawiły Frele, który zaprezentowały nie tylko przerobione na śląską nutę covery znanych światowych przebojów, ale również swoje autorskie utwory. Niezwykle widowiskowy był również pokaz ognia w wykonaniu Teatru Ognia Los Fuegos. Ostatnim akordem dożynek był zaś zabawa dożynkowa z DJ'em Darkiem Stokłosą, podczas której świetnie bawiło się wielu mieszkańców gminy.
Warto podkreślić świetną pracę dwóch konferansjerek pracujących na dożynkowej scenie: Danuty Szczypki i Dominiki Brzozy-Piprek, które zadbały o to, by wszyscy byli doskonale poinformowani o tym co będzie się działo na scenie i z jakich atrakcji można skorzystać na placu dożynkowym.
Narodowe Czytanie na dożynkach
Wokół dożynek nie zabrakło wielu innych atrakcji. Szkoła przygotowała Jarmark Jesienny, o słodkości zadbała Cafe Silesia, zespół Familijo częstował smażonymi plackami, swoje stoiska z pysznościami przygotowały też Koła Gospodyń Wiejskich. Swoich sił można było wypróbować podczas warsztatów florystycznych zorganizowanych przez Gminę w ramach projektu "Synergia - integracja społeczności i instytucji pogranicza Godowa i Petrovic u Karvine". Z kolei Gminna Biblioteka Publiczna zorganizowała Narodowe Czytanie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Przy straży pożarnej można też było zobaczyć dwukomorową śmieciarkę i przekonać się, że wrzucanie do niej odpadów różnych frakcji nie powoduje ich wymieszania.