Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Franciszek Pieczka drogowskazem dla uczniów z Godowa

Franciszek Pieczka drogowskazem dla uczniów z Godowa

29 Września 2023
Franciszek Pieczka drogowskazem dla uczniów z Godowa

W gronie najbliższej rodziny, szkolnej społeczności, władz Gminy Godów, parlamentarzystów odbyła się uroczystość nadania imienia Franciszka Pieczki Szkole Podstawowej w Godowie. 29 września w murach tej szkoły padło wiele ważnych słów, z których płynie jeden, ale za bardzo istotny przekaz - niech postawa, jaką prezentował w życiu nowy patron szkoły, będzie wzorem dla dzieci i młodzieży.

 

Witając przybyłych na uroczystość gości, dyrektor szkoły podkreśliła, że nadać imię szkole to niejako ustalić jej tożsamość, zasugerować wartości ważniejsze od innych , podkreślić kierunek działań dydatktyczno-wychowawczych poprzez osobę patrona.  - Dziś szkoła w Godowie rozpoczyna nowy rozdział (...). Żywię nadzieję, że przykład naszego patrona może stanowić kierunkowskaz dla nas wszystkich. Wartości takiej jak uczciwość, pokora i ciężka praca - tak widoczne w życiu Franciszka Pieczki niech kształtują kolejne pokolenia młodzieży , która będzie uczęszczać do tej szkoły - powiedziała na wstępie uroczystości Mirela Prochasek, dyrektor Zespołu Szkolne-Przedszkolnego w Godowie, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa im. Franciszka Pieczki w Godowie.

Dyrektor Mirela Prochasek

Przewodniczący Rady Gminy w Godowie Antoni Tomas, wręczając dyrektor szkoły uchwałę Rady Gminy w Godowie o nadaniu imienia przypomniał, że Franciszek Pieczka już w Godowie próbował swoich sił w sztuce. - To tu w Godowie wszystko się zaczęło. (...) A do uczniów zwracam się, by kiedy pójdą w świat, zawsze z podniesioną głową podkreślali, że są absolwentami szkoły w Godowie im. Franciszka Pieczki - powiedział Antoni Tomas.

Przewodniczący Antoni Tomas

Z kolei Wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk wspomniał - nie bez wzruszenia - czas kiedy przed laty spotykał się z Franciszkiem Pieczką, by nakłonić go do przyjęcia tytułu Honorowego Obywatela Gminy Godowa. Powiedział też, że Franciszek Pieczka pozostanie w naszej pamięci nie tylko jako wzór wielkiego aktora, ale przede wszystkim jako godny naśladowania wzór Ślązaka. - Dlatego cieszę się, że społeczność Szkoły Podstawowej w Godowie zdecydowała o obraniu Go na patrona swojej placówki, co zostało potwierdzone 29 czerwca 2023 roku uchwałą Rady Gminy w Godowie. Mam głęboką wiarę, że dla uczniów tej szkoły nowy patron stanie się kompasem, który zawsze wskazuje właściwą drogę - powiedział Mariusz Adamczyk.

Wójt Mariusz Adamczyk

Na uroczystości obecna była rodzina Franciszka Pieczki: córka Ilona Rutkowska, syn Piotr Pieczka z żoną Elizą, córką Alicją i synami Adrianem i Aleksem. W imieniu rodziny głos zabrał Adrian Pieczka, który podziękował za to, że właśnie tu w Godowie jego dziadek został tak pięknie uhonorowany.

Rodzina Franciszka Pieczki z tyłu: Ilona Rutkowska, Eliza Pieczka, Piotr Pieczka, Alicja Pieczka,

Na uroczystości obecni byli również parlamentarzyści: senator Ewa Gawęda, posłowie Krzysztof Gadowski i Grzegorz Matusiak. Nie zabrakło Honorowych Obywateli Gminy Godów: Józefa Musioła, Henryka Grzonki i Mariana Hudka.

Laudację od serca na cześć nowego patrona godowskiej szkoły wygłosił Józef Musioł, który podkreślił, że zanim Franciszek Pieczka został uznanym aktorem, to Ślązacy postrzegani byli, jako ludzie co prawda niezwykle pracowici, ale niewybijający się. - Dopiero on to przełamał. Był wzorem Polaka i Ślązaka. Poprzez swój wielki talent i wartości które wyznawał i którym był wierny doszedł na sam szczyt. Z gminy na wyżyny - powiedział Józef Musioł, emerytowany sędzia Sądu Najwyższego.

Józef Musioł

 W uroczystości udział wzięła również Przewodnicząca - działającej przy Kancelarii Prezydenta RP - Rady ds. Młodzieży Alina Prochasek, która jest absolwentką szkoły w Godowie.

Link do galerii zdjęć Gminy Godów.

Linki do galerii zdjęć autorstwa Franka Brzozy.

 

do góry