Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Gminy Godów i Dziećmorowice chcą kładki nad Olzą

Gminy Godów i Dziećmorowice chcą kładki nad Olzą

10 Czerwca 2022
Gminy Godów i Dziećmorowice chcą kładki nad Olzą

Gmina Godów wspólnie z czeską gminą Dziećmorowice złożyły wniosek o dofinansowanie projektu "Połączenie rowerowe gmin Dziećmorowice i Godów". Jego celem jest opracowanie studium technicznego kładki nad graniczną rzeką Olzą, rozdzielającą fizycznie obie gminy.

 

 

Sąsiedzi bez bezpośredniego połączenia

W zamierzeniu pomysłodawców kładka ma stanowić nowe przejście graniczne dla pieszych i rowerzystów. Ma też połączyć szlaki rowerowe po czeskiej i polskiej stronie, które po polskiej stronie zostałyby również rozbudowane. Warto zaznaczyć, że najbliższe przejścia graniczne dla ruchu granicznego znajdują się w Piotrowicach-Zawadzie i w Dolnej Lutyni-Wierzniowicach. Bezpośredniego połączenia między Godowem i Dziećmorowicami obecnie nie ma. Obie gminy doszły do wniosku, że można to spróbować zmienić.

Najpierw być może analiza...

Najpierw konieczne jest przeprowadzenie analizy mającej na celu ustalenie dokładnej lokalizacji kładki nad rzeką. Na jego opracowanie Godów i Dziećmorowice złożyły wniosek o unijne środki. Studium takie wyznaczy lokalizację kładki, wskaże też drogi dojazdu do niej (łącznie z koniecznością budowy nowych tras rowerowych po polskiej stronie).

Całkowity koszt projektu na opracowanie studium oszacowany został na kwotę 33 826,20 euro (9 993,2 euro po stronie Godowa). Wnioskowana kwota z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego to 28 752,27 euro, z czego po stronie Godowa to 8 494,22.

...a później czas na projekt

Już po opracowaniu studium, w budżecie obu gmin zapewnione zostaną środki finansowe na dalsze przygotowanie projektu, tj. opracowanie dokumentacji budowlanej w celu zapewnienia niezbędnych zezwoleń na wykonanie prac. Otworzy to drogę do poszukiwania finansowania na budowę kładki z krajowych lub europejskich funduszy.

do góry