Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Godnie upamiętniliśmy 100-lecie przyłączenia ziem (..)

Godnie upamiętniliśmy 100-lecie przyłączenia ziem naszej gminy do Polski

4 Lipca 2022
Godnie upamiętniliśmy 100-lecie przyłączenia ziem naszej gminy do Polski

Uroczystym apelem rozpoczęły się 3 lipca uroczystości z okazji jubileuszu 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska, w tym terenu dzisiejszej gminy Godów do Polski.

 

 

 

Uroczysty apel z udziałem szkolnej młodzieży

Apel odbył się przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie, która była gospodarzem tej części obchodów. Najpierw młodzież szkolna zaprezentowała krótkie widowisko, przedstawiające przywitanie Wojska Polskiego na Górnym Śląsku. Jak podkreśla dyrektor szkoły Joanna Bonarek, powstało ono na kanwie oryginalnych przemówień sprzed 100 lat, opublikowanych w nr 153 Sztandaru Polskiego z 1922 r. Widowisko, którego narratorem była Dominika Brzoza-Piprek, wsparte zostało udziałem Gminnej Orkiestry Dętej z Gołkowic oraz wspólnym występem chórów Absolwent ze Skrzyszowa i Kalina z Łazisk. Wspólnie odśpiewany został "Mazurek Dąbrowskiego" oraz "Rota". Następnie wójt Mariusz Adamczyk, w towarzystwie posła Adama Gawędy i przewodniczącego Rady Gminy w Godowie Antoniego Tomasa, złożył kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym powstańców śląskich ze Skrzyszowa. Kwiaty złożył też starosta wodzisławski Leszek Bizoń w towarzystwie senator Ewy Gawędy oraz radnego Sejmiku województwa śląskiego Jarosława Szczęsnego. Kolejną wiązankę złożyła reprezentacja sołectwa Skrzyszów na czele z sołtysem Romanem Marcolem. Przy szkole zasadzony został również dąb, upamiętniający rocznicę, obchodzoną 3 lipca.

Paradny korowód na ulicach Skrzyszowa

Następnie uczestnicy apelu przemaszerowali paradnie ulicami Skrzyszowa pod Ośrodek Kultury, gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Korowód prowadzili na koniach przebrani w stroje z epoki członkowie Stowarzyszenia Hodowców i Miłośników Koni Mustang. Za nimi jechał zabytkowy, przedwojenny samochód marki Buick. Następnie maszerowali rekonstruktorzy - żołnierz polski z flagą oraz grupa powstańców śląskich, za nimi społeczność uczniowska SP Skrzyszów. Następnie orkiestra, poczty sztandarowe i delegacje organizacji społecznych, delegacje sołectw, włodarze gminy, zaproszeni goście, mieszkańcy gminy - wielu świetnie ustylizowanych na lata 20-te ubiegłego wieku!

Walka o Górny Śląsk w granicach Polski rozpoczęła się u nas

Już przy Ośrodku Kultury wszystkich - gości i mieszkańców powitał wójt Mariusz Adamczyk. Przypomniał, że historia powrotu Górnego Śląska do Polski rozpoczęła się właśnie na terenie obecnej gminy Godów.

- 16 sierpnia 1919 r. to właśnie na terenie naszej gminy wybuchło I powstanie śląskie, kiedy powstańcy z obozu z sąsiednich Piotrowic ruszyli na niemieckie placówki wojskowe w Gołkowicach i Godowie - powiedział Mariusz Adamczyk, dodając że wielu mieszkańców tych terenów walkę o polski Śląsk przypłaciło życiem, o czym świadczą rozsiane po okolicznych cmentarzach powstańcze mogiły. - Sto lat temu Górny Śląsk stał się perłą w koronie Polski. Naszym - Ślązaków - zadaniem jest tak gospodarować i kierować śląskimi miastami i gminami w miarę naszych możliwości, by i dziś Górny Śląsk pozostał perłą w polskiej koronie.

Lekcja patriotyzmu

- Wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. Musimy o nią dbać, zabiegać o nią, ale również musimy być przygotowani, by o nią zawalczyć - podkreśliła z kolei senator Ewa Gawęda. Zaś poseł Adam Gawęda podkreślił, że obchody 100-lecia przyłączenia Górnego Śląska do Polski są efektem waleczności mieszkańców regionu. - Po stu latach od tamtych wydarzeń z udziałem młodzieży możemy dziś przeżywać prawdziwą lekcję patriotyzmu, śląskiego patriotyzmu - mówił.

Mural, koncerty, uczta dla ciała

Uroczystość przy ośrodku kultury odbyła się w ramach projektu „W drodze ku wolności - MuraLOVE Historie”, dofinansowanego z programu "Niepodległa", a realizowanego przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie. Jednym z efektów projektu jest mural, który powstał na jednej ze ścian ośrodka kultury. Przedstawia on mieszkańców Skrzyszowa, powstańców śląskich na tzw. Kopcu wolności, który w 1928 r. został usypany przez mieszkańców tej miejscowości na pamiątkę 10-rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Mieszkańcy chętnie fotografowali się na tle okazałego muralu. Wśród atrakcji nie zabrakło również uczty dla ciała (stoiska gastronomiczne, w tym przygotowane przez miejscowe gospodynie, czy Radę Rodziców SP Skrzyszów) i duszy. O tą ostatnią zadbała Gminna Orkiestra Dęta z Gołkowic, Zespół Pieśni i Tańca Silesianie oraz zespół Sunny Band. Sporym zainteresowaniem cieszył się Pokaz Mody historycznej w wykonaniu grupy Rowery Zabytkowe z Zabrza (z rzeczywiście zabytkowymi, przedwojennymi rowerami). Wszystko zaś odbyło się w atmosferze tradycyjnego śląskiego świętowania z licznym udziałem mieszkańców gminy.

Galeria zdjęć.

Fot. Foto Franek

do góry