Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Godów gospodarzem ćwiczeń strażackich kompanii odwodowej

Godów gospodarzem ćwiczeń strażackich kompanii odwodowej

4 Sierpnia 2022
Godów gospodarzem ćwiczeń strażackich kompanii odwodowej

22 lipca na terenie gminy Godów odbyły się ćwiczenia kompanii odwodowej OSP nr 13 pod kryptonimem "Godów 2022".

 

 

 

Godowskie rzeki miejscem ćwiczeń

Ćwiczenia rozpoczęły się w momencie kiedy stanowisko kierowania komendy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu zaalarmowało należące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu wodzisławskiego. Dowódcy jednostek zostali poinformowani o konieczności udania się do Godowa. Punkt koncentracji znajdował się za budynkiem Urzędu Gminy w Godowie.

Tematem ćwiczeń była budowa punktu zaopatrzenia wodnego na potrzeby działań gaśniczych. W oparciu o cztery stanowiska na rzekach Olzie, Szotkówce oraz Leśnicy strażacy mieli za zadanie budowę punktu czerpania wody z wykorzystaniem zbiorników przenośnych, pomp pożarniczych oraz autopomp samochodowych, wykonując jednocześnie zastawkę wodną.

Jednostka z Godowa odpowiedzialna za logistykę ćwiczeń

W ćwiczeniach wzięło udział dwanaście jednostek tworzących Kompanię Odwodową nr 13 "Wodzisław": OSP Czyżowice, OSP Rogów, OSP Olza, OSP Lubomia, OSP Syrynia, OSP Zawada, OSP Pszów, OSP Radlin II, OSP Skrztszów, OSP Gorzyce, OSP Krzyżkowice oraz OSP Rydułtowy. W ćwiczeniach uczestniczyły też dwie jednostki, które nie wchodzą w skład Kompanii, tj. OSP Nieboczowy i OSP Godów. Na barkach strażaków z OSP Godów spoczęła odpowiedzialność za przygotowanie miejsc poboru wody i zaplecza logistycznego. Z czego zresztą świetnie się wywiązali.

Dowódcą ćwiczeń był bryg. Bartosz Deberny, naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego PSP Wodzisław, a przebiegowi ćwiczeń przyglądał się st. bryg. Rafał Adamczyk, zastępca komendanta PSP w Wodzisławiu Śl. oraz dh Zbigniew Radecki, prezes zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP (ZOSP RP) w Wodzisławiu Śl. 

OSP Godów ćwiczył już wcześniej

Warto zaznaczyć, że 12 lipca OSP Godów zorganizowała ćwiczenia z organizacji zaopatrzenia wodnego. Ćwiczenia przeprowadzono na terenie Godowa przy rzece Olza. Zrealizowano je poprzez pobieranie wody z rzeki za pomocą motopompy do bufora wodnego o pojemności 13 000 litrów, a następnie wykorzystując kolejną motopompę pożarniczą przetłoczono wodę na odległość 700 metrów. Całkowity dystans przetłaczania wody od rzeki aż do miejsca końcowego wyniósł 800 metrów.

Szkolenie pozwoliło na utrwalenie wiedzy i umiejętności strażaków-ochotników z zakresu korzystania ze sprzętu do przetłaczania wody na duże odległości. W ćwiczeniach została sprawdzona nowo zakupiona przyczepka zaopatrzenia wodnego w której znajdują się między innymi: pompa pożarnicza, zbiornik o pojemności 13 000 litrów, węże ssawne, 36 sztuk węży tłocznych W/110/20, 20 sztuk węży tłocznych W/75/20 oraz smok ssawny pływający AMPHIBIO.

 

Galeria zdjęć z ćwiczeń

Fot. OSP Godów/Ola Szwarc

 

do góry