Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Kapitan LOT-u odwiedził szkołę w Skrzyszowie. Wręczył (..)

Kapitan LOT-u odwiedził szkołę w Skrzyszowie. Wręczył odznakę za krzewienie pasji do lotnictwa

3 Czerwca 2022
Kapitan LOT-u odwiedził szkołę w Skrzyszowie. Wręczył odznakę za krzewienie pasji do lotnictwa

Szkoły podstawowe w gminie Godów dbają nie tylko o wszechstronną edukację najmłodszych mieszkańców gminy, ale również o rozwijanie ich pasji. W Szkole Podstawowej w Skrzyszowie od zeszłego roku działa Zespół Modelarski. Działa coraz prężniej, co zostało dostrzeżone przez Aeroklub Polski. W czwartek szkołę odwiedził jego przedstawiciel, kapitan Wiesław Dziuba, emerytowany pilot PLL LOT!

 

Odznaka dla szkoły

Pilot najpierw wręczył uczniom biorącym udział w zawodach sportowo-lotniczych medale i dyplomy, następnie na ręce dyrektor szkoły Joanny Bonarek wręczył Brązową Odznakę Za Zasługi dla Aeroklubu Polskiego przyznaną szkole w Skrzyszowie. - W naszej szkole od 2021 r. działa Zespół Modelarski prowadzony przez nauczycielki Annę Laskowską i Anetę Witek. Działa coraz prężniej. Dziękujemy, że zostało to dostrzeżone, ale też zdajemy sobie sprawę, że wyróżnienie, które nas spotkało, stanowi niejako zachętę do dalszej działalności - zaznacza dyrektor Joanna Bonarek. Po krótkiej uroczystości pilot opowiedział uczniom o swojej karierze w Polskich Liniach Lotniczych Lot. Odpowiedział też na wiele pytań.

Od małego AN-a do dużego Boeinga

Kapitan Wiesław Dziuba jest emerytowanym pilotem samolotów pasażerskich. Latanie to przede wszystkim jego ogromna pasja. Zanim rozpoczął loty pasażerskie, pracował od 1969 do 1980 r. w Aeroklubie ROW jako szef wyszkolenia. W 1980 r. rozpoczął karierę pilota w PLL LOT. Latał najpierw na maszynach radzieckiej produkcji, turbośmigłowych An-24 i Ił-18, oraz odrzutowych Ił-62. Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku przesiadł się na maszyny produkcji amerykańskiej: najpierw na Boeinga 737, a następnie Boeing 767. Na tym ostatnim latał przez 15 lat. - Maszyny radzieckie wymagały liczniejszych załóg. W Ił-62 oprócz dwóch pilotów, był jeszcze nawigator, mechanik pokładowy i radiooperator. Maszyny amerykańskie były tak skonstruowane, że do ich obsługi wystarczało tylko dwóch pilotów - opowiedział kapitan Dziuba. - Latałem głównie do Stanów Zjednoczonych na lotniska w Chicago i Nowym Jorku. Zdarzały się też loty na Daleki Wschód, nawet do Tokio - wspomina kapitan Dziuba.  Łącznie w samolotach pasażerskich wylatał 17 000 godzin!

Drużynowy mistrz świata modelarzy

Od 2010 r. jest na emeryturze. Działa w Rybnickim Klubie Seniorów Lotnictwa. Jest również zapalonym modelarzem. W 2011 r. został Drużynowym Mistrzem Świata na Mistrzostwach Świata Modeli Latających - Szybowców Sterowanych Mechanicznie w Zlatiborze w Serbii. Tam również wywalczył indywidualnie brązowy medal. 

do góry