Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Koronawirus. Rekomendacje. Problem dezynfekcji powierzchni

Koronawirus. Rekomendacje. Problem dezynfekcji powierzchni

4 Czerwca 2020
Koronawirus. Rekomendacje. Problem dezynfekcji powierzchni

Szanowni mieszkańcy

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19 przenoszony jest drogą kropelkową (tzn. przez aerozol w wydychanym powietrzu). Zweryfikowany (zmniejszony) został szacunkowy poziom śmiertelności związany z zakażeniem. Na terenie powiatu wodzisławskiego wynosi on nieco ponad 1% i dotyczy w głównej mierze osób starszych z chorobami współistniejącymi.

Zdecydowanie największe ryzyko zarażenia, które szacuje się na 90-95% przypadków, występuje podczas bezpośredniej rozmowy, dłuższego przebywania w pobliżu osoby zakażonej. Dlatego biorąc pod uwagę postępujący wzrost liczby przypadków z wynikiem pozytywnym na Śląsku, mimo łagodzenia obostrzeń przez Ministerstwo i ogólnego zniesienia obowiązku noszenia maseczek, rekomenduję zachowywanie bezpiecznego dystansu i zakładanie maseczek ochronnych podczas bliższego kontaktu z innymi ludźmi, w szczególności w sytuacji, kiedy sami mamy objawy grypopodobne, jak kaszel, katar, ból gardła itp. Maseczka w pierwszym rzędzie chroni innych przed nami, gdyż skutecznie ogranicza nasz wyziew z ust i nosa.

Wirus, który z wydychanego powietrza nosiciela przedostanie się na powierzchnię dotykową, szczególnie na świeżym powietrzu, poddany warunkom atmosferycznym, promieniom słonecznym UV, dość szybko sam się dezaktywuje. Większym problemem mogą być porzucone w przestrzeni publicznej - na ulicy, w parku, zużyte maseczki czy rękawiczki, gdzie nagromadzenie wirusa może być dużo większe. Na terenie Gminy Godów nie stwierdzono jednak przypadków zanieczyszczenia przestrzeni publicznej przez zużyte środki ochrony osobistej. Reasumując, ryzyko zakażenia się przez dotknięcie powierzchni, na której z niewielkim prawdopodobieństwem może znajdować się wirus, biorąc dodatkowo pod uwagę przestrzeganie podstawowych zaleceń sanitarnych (mycie rąk, nie dotykanie oczu, nosa, ust), jest praktycznie zerowe.

Nie ma przepisów nakładających na gminę obowiązek prowadzenia dezynfekcji otwartych przestrzeni publicznych. Dezynfekcja, żeby miała realny efekt, biorąc pod uwagę ciągłe przemieszczanie się mieszkańców, spacerowiczów, musiałaby być prowadzona co parę godzin. Co więcej, stosowane środki chemiczne mogą wywierać działania drażniące błony śluzowe, zwłaszcza dróg oddechowych, co jest szczególnie istotne w kontekście SARS-CoV-2. W związku z powyższym Gmina Godów na dzień dzisiejszy nie dokonuje dezynfekcji powierzchni kontaktowych w ogólnodostępnych obiektach typu przystanki autobusowe czy place zabaw.

Korzystając ze sposobności przypominam najważniejsze zasady zachowania się:

  • mycie rąk ciepłą wodą z mydłem lub dezynfekowanie rąk środkiem na bazie 60 - 70% alkoholu, w szczególności podczas spacerów, podróży,
  • unikanie dotykania oczu, nosa i ust, języka,
  • zasłanianie ust i nosa podczas kichania zgiętym łokciem lub chusteczką jednorazową,
  • zachowywanie bezpiecznego dystansu, najlepiej zakładanie maseczki ochronnej podczas bliskiego kontaktu z innymi,
  • unikanie zbiorowisk ludzi, miejsc zatłoczonych.

Najważniejsze jest, ażeby osoby chore lub będące w kwarantannie oraz te, które podejrzewają, że mogły zostać zarażone, pozostawały w domu.

Podstawowa i najważniejsza broń w walce z koronawirusem to zachowanie zdrowego rozsądku, powagi sytuacji oraz odpowiedzialności za zachowania nas wszystkich w obszarze higieny osobistej i przestrzeni publicznej.

Z poważaniem

Wójt Gminy Godów
(-) Mariusz Adamczyk

do góry