Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Marian Dziędziel, Honorowy Obywatel Gminy Godów, został (..)

Marian Dziędziel, Honorowy Obywatel Gminy Godów, został laureatem nagrody Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie

22 Czerwca 2022
Marian Dziędziel, Honorowy Obywatel Gminy Godów, został laureatem nagrody Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie

Po przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, w Muzeum Niepodległości odbyło się Święto Ślązaków w Warszawie, organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Śląska w Warszawie. Tradycyjnie stało się okazją do wręczenia Dorocznej Nagrody Towarzystwa. W tym roku jej laureatem został wybitny aktor Marian Dziędziel. Nie zabrakło w Warszawie wielu godowskich akcentów. Aktor jest Honorowym Obywatelem Gminy Godów, podobnie zresztą jak główny organizator wydarzenia dr Józef Musioł.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Muzeum Niepodległości, mieszczące się w Pałacu Przebendowskich w Warszawie, gościło 20 czerwca uczestników obchodów Narodowego Dnia Powstań Śląskich oraz 100. rocznicy Przyłączenia Wielkoprzemysłowej Części Górnego Śląska do Polski. Zaproszonych gości powitał dr Józef Musioł, emerytowany sędzia Sądu Najwyższego, Honorowy Obywatel Gminy Godów. Uroczystość uświetnił wspaniały koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz recital światowej sławy pianistki Lidii Grychtołównej, córki powstańca śląskiego Karola Grychtoła, urodzonej w Rybniku.

Ambasador Śląska

Podczas święta wręczono doroczną nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie. Nagrodę otrzymał Marian Dziędziel. Laudację wygłosił inny wybitny aktor Olgierd Łukaszewicz. - Miał być górnikiem, ale wybrał sztukę. Na egzaminach w krakowskiej PWST pojawił się z silnym akcentem gwary śląskiej. Urodził się w Gołkowicach, w gminie Godów, niedaleko rodzinnej miejscowości Franciszka Pieczki. Wiele zabawnych historii opowiedział dziennikarzom, jak uczył się scenicznej polszczyzny - przypomniał Łukaszewicz. - Od lat jest twarzą Śląska, ambasadorem Śląska na forum ogólnopolskim - zaznaczył. Łukaszewicz przypomniał, że droga do ogólnopolskiej rozpoznawalności, w przypadku Mariana Dziędziela, rozpoczęła się 18 lat temu. Bo choć grał wcześniej u wielu wybitnych reżyserów, w wielu wybitnych filmach, występował na deskach jednego z najważniejszych teatrów w Polsce, krakowskiego Teatru im. Juliusza Słowackiego, to prawdziwego rozpędu kariera Dziędziela nabrała w 2004 r. od pamiętnej głównej roli w produkcji Wojciecha Smarzowskiego pt. "Wesele". - Od tego czasu stworzył kilkadziesiąt filmowych kreacji i stał się jednym z niewielu szczęściarzy, o których udział w filmach zabiegają nie tylko reżyserzy, ale też producenci. Bo Marian Dziędziel stał się kasowym aktorem, tzn. jest gwarancją kasowego sukcesu filmu - podkreślił Łukaszewicz.

Podziękowania dla Gminy Godów

- Kapitule nagrody dziękuję, że mnie wyróżniła w ten tak świąteczny dzień, w święto Powstań śląskich. Dziękuję wszystkim którzy tu przybyli, dziękuję moim rodakom z gminy Godów, gdzie jestem honorowym obywatelem razem z Franciszkiem Pieczką i Józefem Musiołem. Gdzie razem radośnie spędzamy czas na dożynkach - dziękował laureat nagrody, którą w poprzednich latach otrzymali m.in. Jerzy Buzek, Stanisław Hadyna, Henryk Mikołaj Górecki, Franciszek Pieczka, Wojciech Kilar, Lidia Grychtołówna, Olgierd Łukaszewicz, Krystyna Loska czy Piotr Beczała.

Przy śląskim kołoczu z Godowa

Na zakończenie Święta Ślązaków w Warszawie wykład pt. „Geneza powrotu Górnego Śląska do Polski 1922 r” wygłosił prof. Marek Drozdowski. Zaś po nim odbyło się spotkanie przy kawie i tradycyjnym śląskim kołoczu, który do Warszawy przywiozła delegacja Gminy Godów na czele z wójtem Mariuszem Adamczykiem, przewodniczącym rady gminy Antonim Tomasem i dyrektor SP Skrzyszów im. Powstańców Śląskich Joanną Bonarek. - Przede wszystkim składam naszemu Honorowemu Obywatelowi ogromne gratulacje. I dziękuję serdecznie dr Józefowi Musiołowi za zaproszenie do Warszawy - mówi Mariusz Adamczyk.

do góry