Na 115-lecie OSP Łaziska z rozbudowaną remizą i nowym obiektem szkoleniowym
2 Czerwca 2026
W sobotę 30 maja odbyły się uroczyste obchody 115-lecia OSP Łaziska połączone z oficjalnym oddaniem do użytku infrastruktury szkoleniowej oraz pomieszczeń socjalno-bytowych w nowej części remizy.
Po mszy świętej, przy remizie odbył się uroczysty apel strażacki oraz przywitanie zaproszonych gości. Uroczystość z okazji 115-lecia OSP Łaziska stała się zarazem okazją do przekazania strażakom nowej części remizy oraz infrastruktury treningowej, która powstała na terenie za remizą. Nową infrastrukturę poświęcił proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach ks. Antoni Brzytwa.
Cieszyła nas obecność zacnych gości
W uroczystości oprócz włodarzy naszej gminy wzięli udział m.in. poseł na Sejm RP Krzysztof Gadowski, była senator RP Ewa Gawęda, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Bronisław Karasek. Na uroczystości nie zabrakło również Komendanta Powiatowego PSP w Wodzisławiu Śl. st. bryg. Jacka Filasa. Swoją obecnością zaszczycili nas również strażacy z zaprzyjaźnionych gmin: Starego Miasta, Pasymia, Dolnej Lutyni i Petrovic u Karvine, a także zaprzyjaźnieni z jednostką z Łazisk strażacy z niemieckiego Schwanheim.
Zawsze pierwsi do pomocy
Wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk podziękował strażakom z Łazisk za ich działalność na rzecz nie tylko Łazisk, ale całej gminy. - Zawsze, podobnie jak na strażaków z innych naszych jednostek, możemy na Was liczyć. Dziękuję za Wasze poświęcenie. To wy jesteście pierwsi tam gdzie trzeba zabezpieczyć bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy - powiedział Mariusz Adamczyk.
Medale dla strażaków
Wydarzenie było okazją do uhonorowania zasłużonych strażaków z Łazisk. Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymali: złotą Łucjan Wojtek, srebrną Edward Szołucha.
Ponadto Medalami za Zasługi dla Pożarnictwa uhonorowani zostali: złotymi druhowie Adam Parysz i Zbigniew Dzierżęga, srebrnymi druhowie Marcin Glenc, Kamil Twardzik, Radosław Pieczka, Bogumił Adamczyk i Mariusz Sarna.
Z kolei przez Zarząd OSP Łaziska figurkami świętego Floriana za pracę na rzecz zarządu OSP wyróżnieni zostali zasłużeniu strażacy: druhowie Edward Pawelec, Brunon Pyrchała i Kazimierz Kowol.
Nowa infrastruktura dzięki Polskiemu Ładowi
Budowa infrastruktury treningowej i zaplecza przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Łaziskach kosztowała 3 mln 672 tysiące 968 złotych. Gmina pozyskała na realizację zadania 2 450 000 zł ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład „Program Inwestycji Strategicznych”.

Co nowego powstało?
W ramach zadania wykonane zostały dwa jego główne elementy. Pierwszym z nich jest budynek, który zaspokoi potrzeby szatniowe, higieniczno-sanitarne oraz gospodarcze strażaków z Łazisk. Na parterze budynku dostępnym z poziomu terenu zlokalizowana została ogólnodostępna strefa higieniczno-sanitarna, gospodarczo-magazynowa na potrzeby OSP, a także salka szkoleniowa.
W sąsiedztwie remizy wykonana została infrastruktura treningowa, czyli drugi element zadania. Infrastruktura ta obejmuje bieżnię o sztucznej, bezpiecznej nawierzchni i powierzchni 506 m2; tor przeszkód z nawierzchnią trawiastą, stanowisko do ćwiczeń z ratownictwa technicznego oraz inne elementy treningowe i wyposażenie, w tym małą trybunę. Dzięki budowie infrastruktury jednostki OSP zyskały miejsce do podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez organizację szkoleń i treningów.