Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Podziękowanie za troskę o zabytkową świątynię. (..)

Podziękowanie za troskę o zabytkową świątynię. Jubileusz 555-lecia kościoła w Łaziskach

16 Sierpnia 2022
Podziękowanie za troskę o zabytkową świątynię. Jubileusz 555-lecia kościoła w Łaziskach

15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, parafia pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach świętowała jubileusz 555-lecia swojego kościoła, jednej z najstarszych drewnianych świątyni na Górnym Śląsku. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz Gminy Godów - wójt Gminy Mariusz Adamczyk i przewodniczący Rady Gminy w Godowie Antoni Tomas oraz Powiatu wodzisławskiego - przewodniczący Rady Powiatu Adam Krzyżak oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Robert Wala.

Arcybiskup sprawował mszę dziękczynną

Głównym punktem obchodów była uroczysta odpustowo-jubileuszowa Msza św., której przewodniczył Metropolita Katowicki ks. abp Wiktor Skworc. W homilii abp Skworc przypomniał, że kościół w Łaziskach pw. Wszystkich Świętych wybudowali cieśle z Pisarzowic. - Dziś dziękujemy tym, którzy przyłożyli serce i ręce do budowy tej świątyni. Pomyślmy też o tych pokoleniach, które tę świątynię utrzymywały i wypełniały ją swoja obecnością i modlitwą. Wasz kościół jest kościołem omodlonym przez stulecia. Omodlony kościół to taki, w którym czuje się sacrum, atmosferę modlitwy. Wchodząc do takiej świątyni, od razu się klęka, bo czuje się Bożą obecność i przekaz wiary tych pokoleń, które się tutaj modliły. Dziękujcie za te przeszłe pokolenia, które przez wieki tworzyły tu kościół żywy - powiedział w homilii ks. abp Wiktor Skworc.

Abp Wiktor Skworc

Jeden z najstarszych drewnianych kościołów na Śląsku

Kościół w Łaziskach jest jednym z dwóch najstarszych drewnianych kościołów w województwie śląskim. Przeprowadzone w 2008 roku badania dendrochronologiczne datują drewno użyte do budowy świątyni na 1466 i 1467 rok. Na podstawie tych badań historyk Paweł Porwoł przyjął za datę powstania kościoła (za wyjątkiem wieży) rok 1467. Sama wieża jest nieco późniejsza, została wzniesiona w 1507 r. Remontowano ją i przebudowano w 1748. W trakcie przebudowy wieża otrzymała izbicę i barokowy hełm. Na Śląsku starszy drewniany kościół stoi tylko w Ćwiklicach koło Pszczyny - został on wybudowany prawdopodobnie zaledwie rok wcześniej.

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Łaziskach

Unikat w skali gminy, powiatu i województwa

Wójt Mariusz Adamczyk składa społeczności Łazisk wyrazy uznania i podziękowania za utrzymanie tego unikalnego i pięknego zabytku w tak dobrym stanie. - Kościół w Łaziskach jest niewątpliwie naszą perłą i chlubą, choć myślę, że nie tylko naszą. Ze względu na wiek - jest to przecież jeden z najstarszych na Śląsku kościołów wciąż służących wiernym - kościół ten jest unikatowym nie tylko w skali naszej gminy, ale również powiatu, a myślę, że i całego województwa. To, że znajduje się w tak dobrym stanie, jest zasługą głównie mieszkańców Łazisk i tutejszej parafii. I za to serdecznie dziękuję - podkreśla Mariusz Adamczyk, wójt Gminy Godów.

W mszy św. dziękczynnej uczestniczyli przedstawiciele Gminy Godów i Powiatu wodzisławskiego

Kościół w Łaziskach jest jedną z trzech zabytkowych świątyń znajdujących się na terenie gminy Godów. Wpisany został do rejestru zabytków. Tylko od 2010 r. Gmina przeznaczyła 237 tys. zł na remonty w kościele. Dzięki tym pieniądzom udało się wyremontować zakrystię i schody, oraz wykonać drzwi zewnętrzne do zakrystii oraz drzwi boczne.

Galeria zdjęć z uroczystości.

do góry