Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Pomoc dla osób kwaterujących uchodźców przedłużona. (..)

Pomoc dla osób kwaterujących uchodźców przedłużona. Uwaga - konieczny PESEL i nowy formularz wniosku!

6 Maja 2022
Pomoc dla osób kwaterujących uchodźców przedłużona. Uwaga - konieczny PESEL i  nowy formularz wniosku!

30 kwietnia weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Nowelizacja przewiduje wydłużenie wsparcia dla uchodźców z Ukrainy o kolejne 60 dni. We wniosku o 40 zł za gościnę obywatela Ukrainy trzeba jednak podać jego numer PESEL. Wcześniej nie było to wymagane.

 

Wsparcie przedłużone do 120 dni

Po nowelizacji każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni, na własny koszt, zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, może być przyznane na jego wniosek świadczenie pieniężne z tego tytułu nie dłużej niż za okres 120 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Konieczny PESEL uchodźcy!

Nowelizacja zmieniła istotną przesłankę przyznawania świadczenia pieniężnego za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Uchodźca korzystający z pomocy musi mieć PESEL. Zatem wszystkie wnioski składane po wejściu w życie ustawy muszą już zawierać numer PESEL.

UWAGA! Do wniosków o świadczenie pieniężne, złożonych do dnia wejścia w życie powyższej reguły, stosuje się poprzednie przepisy. Obywatel Ukrainy nie musi więc mieć nadanego numeru PESEL, jeżeli wniosek złożono przed dniem 30 kwietnia 2022 r.

Dla kogo 40 zł?

Zgodnie ze specustawą, 40 zł przysługuje osobie goszczącej u siebie uchodźcę, który od 24 lutego 2022 r. przybył do Polski w związku z działaniami wojennymi. Z wnioskiem o świadczenie pieniężne na zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia ukraińskim uchodźcom może wystąpić każdy podmiot, w szczególności osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo domowe, jeżeli zapewni na własny koszt zakwaterowanie oraz wyżywienie obywatelom Ukrainy.

Świadczenie pieniężne jest przyznawane za okres faktycznego zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia. Warunkiem otrzymania tego wsparcia jest to, by na daną osobę przyjętą do zakwaterowania na wskazany okres nie wypłacono już świadczenia.

Aby gościć u siebie obywateli z Ukrainy, nie trzeba być właścicielem lokalu. Wnioskodawca powinien mieć jednak prawo do dysponowania lokalem, w którym zapewnia zakwaterowanie.

Poniżej do pobrania nowe formularze wniosków o udzielenia świadczenia na zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, przybywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi.

Kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf 2022-05-06 Nowy_wniosek_o_swiadczenie_pieniezne_za_zapewnienie_zakwaterowania_i_wyzywnienia_obywatelom_ukrainy.pdf
ilość pobrań: 156
Nowy_wniosek_o_swiadczenie_pieniezne_za_zapewnienie_zakwaterowania_i_wyzywnienia_obywatelom_ukrainy.pdf 140.98KB zobacz
pdf 2022-05-06 Nowa_karta_osoby_przyjetej_do_zakwaterowania.pdf
ilość pobrań: 168
Nowa_karta_osoby_przyjetej_do_zakwaterowania.pdf 80.77KB zobacz

do góry