Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Przedstawiciele Gminy Godów spotkali się ukraińskimi (..)

Przedstawiciele Gminy Godów spotkali się ukraińskimi gośćmi. Przekazali najważniejsze informacje

11 Marca 2022
Przedstawiciele Gminy Godów spotkali się ukraińskimi gośćmi. Przekazali najważniejsze informacje

Spotkanie informacyjno-integracyjne dla uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie gminy Godów, przygotowane przez Urząd Gminy w Godowie, spotkało się ze sporym zainteresowaniem. Goście z Ukrainy oraz ich gospodarze mogli się dowiedzieć o najważniejszych informacjach dotyczących rejestrowania pobytu, ochrony zdrowia i edukacji, a także pomocy humanitarnej koordynowanej przez Gminę Godów.

 

Przywitanie ukraińskich gości i podziękowanie polskim rodzinom

Spotkanie odbyło się 10 marca w sali kinowej Ośrodka Kultury w Godowie. Ze strony Urzędu Gminy wziął w nim udział wójt Mariusz Adamczyk oraz członkowie gminnego zespołu ds. przyjęcia i zakwaterowania uchodźców. Obecni byli też dwaj tłumacze, którzy zapewnili komunikację. Wójt Mariusz Adamczyk przywitał ukraińskich gości:

W imieniu swoim i pracowników urzędu gminy witam Was serdecznie, naszych przyjaciół z Ukrainy. Wiemy, jak ciężka jest obecnie sytuacja w Waszej ojczyźnie, Ukrainie. Wiemy, że Wasi mężowie, bracia, ojcowie pozostali w ojczyźnie, broniąc domów, wsi i miast. Wyrażamy nadzieję, że odniosą zwycięstwo. My zaś postaramy się, żeby nie zabrakło dla Was najpotrzebniejszej pomocy - powiedział Mariusz Adamczyk, który wyraził również słowa uznania i podziękowania dla polskich rodzin, które z otwartym sercem przyjęły pod swój dach uchodźców. Zapewnił też, że uchodźcy nie muszą się obawiać żadnych kłopotów z tytułu braku jakichkolwiek dokumentów. Wystarczy jedynie, by ich gospodarze poinformowali Urząd Gminy w Godowie o fakcie zakwaterowania uchodźców. O wszelkich zmianach i koniecznych formalnościach będą na bieżąco informowani.

Połowa uchodźców to dzieci

Obecnie na terenie gminy przebywa co najmniej 131 uchodźców, z czego 21 uchodźców przebywa w obiektach gminnych (mieszkaniach socjalnych i świetlicy). Liczba uchodźców na terenie gminy wzrasta z dnia na dzień (tydzień temu na terenie gminy przebywało 49 uchodźców). Ponad połowa to dzieci w różnym wieku.

Nauka ukraińskich dzieci w szkołach dobrowolna

Nie dziwi zatem, że temat oświaty był tym, na który było najwięcej pytań. Edukacja dla dzieci z Ukrainy w wieku 7-14 lat (szkoły podstawowe) jest dobrowolna. Oznacza to, że na ten moment ukraiński rodzic nie ma obowiązku wysyłania dziecka do polskiej szkoły, ale może to zrobić. W tym celu dyrektorzy poszczególnych szkół na terenie gminy kontaktują się już z rodzinami, u których przebywają ukraińskie dzieci. Niektóre szkoły organizują już dla dzieci uchodźców dni otwarte.

Na ten moment gmina stoi na stanowisku, by nie tworzyć osobnych oddziałów dla ukraińskich uczniów. Lepszym rozwiązaniem, przede wszystkim z uwagi na szybszą integrację z polskimi rówieśnikami, a również ze względu na rozproszenie uchodźców po wszystkich sołectwach gminy, jest wdrażanie ich do istniejących już oddziałów szkolnych. Część dzieci została już zresztą przez rodziców zapisana do szkół. Zajęcia w takich mieszanych klasach będą się odbywać być może z udziałem dorosłych ukraińskich wolontariuszy, jeśli takowych uda się poszczególnym dyrektorom szkół pozyskać. W jednej ze szkół taki wolontariusz już działa. Wszystkich szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy poszczególnych szkół.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku edukacji przedszkolnej dla dzieci z Ukrainy, przy czym w związku z prawną możliwością zwiększenia liczby dzieci w oddziale wiekowym z 25 do 28 dzieci, liczba tych miejsc jest ściśle ograniczona.

Darmowe startery SIM

Na spotkaniu obecny był również przedstawiciel firmy Orange, u którego każdy uchodźca posiadający dokument tożsamości mógł otrzymać darmową kartę SIM z usługą 100 darmowych minut do Ukrainy, 30 GB internetu oraz miesiącem darmowych połączeń krajowych.

Atrakcje dla dzieci

Podczas spotkania gościom zapewniony został słodki poczęstunek, kawa i herbata. Dzieci, które na spotkanie przyszły z rodzicami, miały zapewnioną opiekę animatora, z której większość maluchów chętnie skorzystała.

Na spotkaniu obecni byli też dwaj pochodzący z Ukrainy piłkarze jastrzębskiego GKS-u: Farid Ali (ukraiński piłkarz pochodzenia jemeńskiego) oraz Vladyslav Okhronchuk. Obaj również udzielali informacji swoim krajanom z Ukrainy. 

do góry