Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Przekraczanie granicy z RCZ - nowe zasady

Przekraczanie granicy z RCZ - nowe zasady

20 Lipca 2021
Przekraczanie granicy z RCZ - nowe zasady

Od dnia 9 lipca br. obowiązują nowe zasady wjazdu do Czech.

Osoby niezaszczepione. Osoby te muszą wypełnić formularz rejestracyjny (lokalizacyjny) na granicy i przedstawić test antygenowy lub PCR w kierunku SARS-CoV-2. Możliwe jest wykonanie testu w Czechach, ale nie później niż piątego dnia po przyjeździe. Test antygenowy ważny jest 48h, test PCR ważny jest 72h. Obowiązuje to osoby powyżej 5 roku życia.

Osoby w pełni zaszczepione. Osoby te nie muszą robić testów. Za osobę w pełni zaszczepioną uznawana jest osoba, w przypadku której upłynęło minimum 14 dni od drugiego szczepienia lub minimum 14 dni od przyjęcia szczepionki jednodawkowej. Do udokumentowania szczepień wystarczy „Unijny Certyfikat Covidowy”. Honorowane są paszporty covidowe lub zaświadczenia krajowe przetłumaczone na język czeski/angielski.

Ozdrowieńcy z certyfikatem. Testów nie muszą robić także ozdrowieńcy, którzy posiadają „Unijny Certyfikat Covidowy”, jeżeli zawiera on informację o przebyciu choroby Covid-19, co przez 180 dni traktowane jest jako posiadanie pełnej odporności.

Dzieci. Dzieci do 5 roku życia, pod opieką rodziców, którzy spełniają nowe, zaostrzone wymogi, mogą wjechać do Czech bez ograniczeń. Starsze dzieci muszą posiadać jak wyżej: ważny wynik testu PCR, antygenowego lub „Unijny Certyfikat Covidowy” (zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu albo przejściu infekcji).

Uwaga. Z obowiązku testowania i wypełnienia formularza lokalizacyjnego zwolnieni są m. in.:

  1. pracownicy transgraniczni (pendlerzy),
  2. dzieci do lat 6,
  3. osoby podróżujące do Czech z państw bezpośrednio sąsiadujących do 24h w uzasadnionym celu,
  4. osoby podróżujące przez Czechy tranzytem do 12h,
  5. pracownicy transportu międzynarodowego,
  6. zawodowi artyści
  7. zawodowi sportowcy.

Niezależnie od powyższego, w celu skorzystania w Czechach z infrastruktury hotelowej i restauracyjnej podróżujący z Polski również muszą posiadać: zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu, przechorowaniu koronawirusa (przejściu infekcji) bądź negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2.

Konieczne jest śledzenie wewnętrznych regulacji PL i RCZ dot. przekraczania granicy, ze względu na częste modyfikacje w tym zakresie.

do góry