Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Przy kościele św. Anny w Gołkowicach posadzono "Dąb (..)

Przy kościele św. Anny w Gołkowicach posadzono "Dąb papieski"

23 Czerwca 2022
Przy kościele św. Anny w Gołkowicach posadzono

Dąb przywieźli do Gołkowic leśnicy z Nadleśnictwa Rybnik, którzy w ubiegłym roku udali się razem z innymi pracownikami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach na pielgrzymkę do Watykanu. Wówczas sadzonkę dębu poświecił papież Franciszek. A 21 czerwca, w roku setnej rocznicy przyłączenia Górnego Śląska, dąb został posadzony przy kościele pw. św. Anny, nieopodal pomnika, upamiętniającego powstańców śląskich z Gołkowic, poległych w walkach lat 1919-1921.

Leśnicy przywieźli papieski dąb

Uroczystość poprzedzona została mszą świętą, która została odprawiona w kościele św. Anny - sprawowanej w intencji Ojczyzny - na pamiątkę 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Mszy św. przewodził ks. Adam Baron, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Anny w Gołkowicach. Udział wzięli w niej również przedstawiciele władz samorządowych - wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk, przewodniczący Rady Gminy w Godowie Antoni Tomas; delegacja Nadleśnictwa Rybnik z p.o. Nadleśniczego Tomaszem Olszewskim na czele pracownikami Nadleśnictwa Romanem Kwapulińskim, Grzegorzem Adamczykiem i Pauliną Sobczuk, a także społeczność Szkoły Podstawowej im. por. pil. Franciszka Surmy w Gołkowicach z dyrektorem Waldemarem Paszylką na czele. Obecny był również sołtys Gołkowic, Piotr Wrodarczyk.

Dąb urośnie w sąsiedztwie powstańczego pomnika

Po mszy św. - w sąsiedztwie pomnika poświęconego powstańcom śląskim z Gołkowic, którzy w latach 1919-1921 zginęli w walkach o przyłączenie Śląska do Polski - nastąpiło uroczyste zasadzenie sadzonki dębu papieskiego oraz poświęcenie tablicy upamiętniającej to wydarzenie.

Dyrektor szkoły przypomniał historię przyłączenia Górnego Śląska, w tym Ziemi wodzisławskiej do Polski, zaś nadleśniczy Tomasz Olszewski zaznaczył, że Polska miała szczęście, że pracowici mieszkańcy Górnego Śląska chcieli, by region ten został przyłączony do odrodzonej Polski.

 

do góry