Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Przypominamy o konieczności złożenia deklaracji do (..)

Przypominamy o konieczności złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

7 Lutego 2022
Przypominamy o konieczności złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków

1 lipca 2021 roku ruszył powszechny spis źródeł ciepła, o którym musi pamiętać każdy właściciel lub zarządca budynku/lokalu, który posiada źródło ciepła o mocy do 1 MW. Złożenie deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) jest obowiązkowe. Mamy na to czas tylko do 30 czerwca 2022 r. Do tej pory z obowiązku tego wywiązało się około 17% właścicieli budynków na obszarze gminy Godów.

 

Ustawą z dnia 28 października 2020r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw /Dz. U. poz. 2127/ utworzono Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków i nałożono nowe obowiązki na właścicieli/zarządzających budynkami lub lokalami. Za jej stworzenie, wdrożenie i prowadzenie odpowiedzialny jest Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Czym jest deklaracja?


To rodzaj ankiety w której podaje się:
-imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
- adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw;
- informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach;
- numer telefonu właściciela lub zarządcy (opcjonalnie);
- adres e-mail (opcjonalnie).

Kogo dotyczy deklaracja?


Każdego właściciela lub zarządcę budynku lub lokalu, zarówno mieszkalnego jak i niemieszkalnego, które posiadają źródło ciepła o mocy do 1 MW.

Kiedy należy złożyć deklarację?


Dla nowo powstałych budynków termin ten wynosi 14 dni. Dla budynków, które już istnieją właściciel lub zarządca ma czas na złożenie deklaracji do 30 czerwca tego roku. Uwaga! Obowiązek złożenia deklaracji jest nałożony ustawowo i za jego niewypełnienie w terminie grozi kara grzywny, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń.

Jak możemy złożyć deklarację?


W formie elektronicznej - żeby to zrobić należy posiadać profil zaufany albo podpis elektroniczny. Jest to najszybszy oraz najwygodniejszy sposób. Deklarację należy złożyć na stronie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Deklarację może też złożyć w formie papierowej - wypełniony dokument można wysłać listem albo złożyć osobiście w Urzędzie Gminy w Godowie. Deklaracje można pobrać z linków poniżej bądź w Urzędzie Gminy w Godowie.

Szczegóły u Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego


Celem złożenia deklaracji jest pozyskanie rzetelnych i wiarygodnych informacji od mieszkańców na temat używanych źródeł ogrzewania swoich domów oraz stosowanego opału. Zebranie tych informacji w jedna bazę, pozwoli podejmować skuteczne działania mające na celu poprawę jakości powietrza.
Dane ewidencji prowadzi Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, toteż wszelkie pytania w tej sprawie należy kierować do przedstawicieli Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego e-mail: info-ceeb@gunb.gov.pl

Kategoria: Powiązane pliki [2]
Format Data publikacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Aktualności
pdf 2022-02-07 Deklaracja A - budynki i lokale mieszkalne
ilość pobrań: 569
Deklaracja A - budynki i lokale mieszkalne 428.27KB zobacz
pdf 2022-02-07 Deklaracja B - budynki i lokalne niemieszkalne
ilość pobrań: 162
Deklaracja B - budynki i lokalne niemieszkalne 560.7KB zobacz

do góry