Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Ruszył Program Czyste Powietrze Plus - ważne zmiany

Ruszył Program Czyste Powietrze Plus - ważne zmiany

25 Lipca 2022
Ruszył Program Czyste Powietrze Plus - ważne zmiany

Ekodoradca Gminy Godów przypomina, że od 15 lipca 2022 można składać wnioski na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła w ramach Programu Czyste Powietrze Plus. Najważniejsza zmiana to prefinansowanie inwestycji. W programie Czyste Powietrze Plus właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się o dopłatę do wymiany kopciucha oraz ocieplenia domu otrzymają wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji - nawet blisko 40 tys. zł. Jakie są zasady programu? Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zaliczkę na termomodernizację domu?

Program Czyste Powietrze Plus - co nowego?

Czym różni się program Czyste Powietrza Plus od Czystego Powietrza?

  • zwiększenie o 10 tys. zł maksymalnej kwoty dotacji na wymianę pieca czy prace termomodernizacyjne w przypadku osób o najniższych dochodach - dofinansowanie wzrasta z 69 do 79 tys. zł,
  • wprowadzenie prefinansowania, a więc możliwości otrzymania pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu, do 50% kosztów całej inwestycji, czyli w przypadku maksymalnej kwoty dofinansowania przed rozpoczęciem remontu można dostać prawie 40 tys. zł.

Program Czyste Powietrze Plus - dla kogo?

Program Czyste Powietrze Plus będzie dostępny tylko dla nowych osób składających wniosek o dofinansowanie, czyli tych, które wcześniej z Czystego Powietrza nie korzystały.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Warunkiem skorzystania z programu Czyste Powietrze Plus są progi dochodowe. Ze ścieżki prefinansowania będą mogli skorzystać beneficjenci kwalifikujący się w programie do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania. Chodzi o 2 grupy beneficjentów (2 i 3 część programu Czyste Powietrze) - właścicieli domów, gdzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi:

  • do 1564 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
  • do 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Te dwie grupy w programie Czyste Powietrzu Plus będą mogły otrzymać o 10 tys. wyższą maksymalną kwotę dotacji. W ramach podwyższonego dofinansowania maksymalna dotacja w Czystym Powietrzu wynosi do 37 tys. zł, z kolei w najwyższym - do 69 tys. zł. W Czystym Powietrzu Plus będzie to odpowiednio maksymalnie do 47 tys. i 79 tys. zł.

Czyste Powietrze Plus - zasady

Podstawą otrzymania dotacji zwiększonej o 10 tys. zł jest przynależność do grupy beneficjentów o najniższych dochodach, potwierdzona stosownym zaświadczeniem o wysokości zarobków. Natomiast warunkiem wypłaty pieniędzy na zasadzie prefinansowania jest przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac zgodnych z zapisami programu. W ramach realizowanego przedsięwzięcia możliwe jest zawarcie do trzech umów z wykonawcami. Mogą one zostać dostarczone na etapie uzupełniania wniosku, na co wnioskodawca będzie miał 10 dni roboczych.
Zaliczka w wysokości do 50% najwyższej możliwej wysokości dotacji, przypadającej dla danego beneficjenta, będzie wypłacana bezpośrednio na konto wykonawcy.

Jak złożyć wniosek w programie Czyste Powietrze Plus?

Wnioski należy składać wyłącznie za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie NFOŚiGW (GWD) - z możliwością podpisania wniosku elektronicznie profilem zaufanym. W przypadku braku podpisu profilem zaufanym, należy przesłać wersję elektroniczną wniosku, następnie wydrukować formularz i podpisać go ręcznie oraz i przesłać pocztą lub przekazać za pośrednictwem punktu informacyjno-konsultacyjnego w gminie.
Wniosek o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze Plus (jego formularz) zostanie poszerzony o dodatkowe warunki związane z prefinansowaniem, jeśli wnioskodawca zadeklaruje chęć skorzystania z tego finansowego udogodnienia.

Wnioski można składać w Urzędzie Gminy w Godowie

Wnioski do Programu można składać w Punkcie konsultacyjnym programu "Czyste Powietrze" po uprzednim umówieniu się na wizytę pod nr. tel. +48 32 476 50 65, wew. 19.

Logo programu Life

do góry