Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Ruszył nabór do Korpusu Wsparcia Seniorów. Można (..)

Ruszył nabór do Korpusu Wsparcia Seniorów. Można uzyskać tzw. opiekę na odległość

28 Lutego 2022
Ruszył nabór do Korpusu Wsparcia Seniorów. Można uzyskać tzw. opiekę na odległość

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło program „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022, realizowany w dwóch modułach. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Godowie planuje przystąpić do realizacji modułu mającego na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych poprzez zwiększanie dostępu do tzw. opieki na odległość.

Adresaci programu

Adresatami programu mogą być nie tylko obecni podopieczni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Mogą w nim bowiem uczestniczyć:

  1. Mieszkańcy gminy Godów w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy związane z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia,
  2. Prowadzą samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym ich potrzebom.

Specjalne opaski dla seniorów

Program ma na celu zapewnienie możliwości bezpiecznego funkcjonowania osób starszych w ich miejscu zamieszkania. W tym celu przewidziane są działania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. opieki na odległość. Seniorom zostaną dostarczone specjalne opaski, które będą połączone z usługą operatora pomocy. W przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia życia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwi połączenie się z gotową do interwencji centralą.
Starsze osoby nie będą musiały mieć telefonu. Urządzenia będą wyposażone w co najmniej trzy z następujących funkcji:

  1. przycisk bezpieczeństwa - sygnał SOS,
  2. detektor upadku,
  3. czujnik zdjęcia opaski,
  4. lokalizator GPS,
  5. funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
  6. funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja),
  7. sprawowanie całodobowej opieki na odległość nad seniorami przez centrum monitoringu.

Kontakt z GOPS w Godowie

Osoby w wieku 65+ (bądź osoby inne znające takie osoby) zainteresowane bezpłatnym skorzystaniem z opasek bezpieczeństwa wraz z systemem zdalnej teleopieki proszone są o kontakt telefoniczny z pracownikami socjalnymi GOPS w Godowie, pod numerem telefonu 32 4727733 oraz 32 4767011.

Zgłoszenia przyjmowane są w GOPS w Godowie do dnia 11 marca br. GOPS zaznacza, że samo zgłoszenie NIE JEST równoznaczne z objęciem omawianym wsparciem. O przyjęciu do programu NIE decyduje kolejność zgłoszeń.

 

do góry