Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Służby podsumowały poziom bezpieczeństwa w Gminie (..)

Służby podsumowały poziom bezpieczeństwa w Gminie Godów

26 Kwietnia 2022
Służby podsumowały poziom bezpieczeństwa w Gminie Godów

Sesja Rady Gminy w Godowie, która odbyła się 25 kwietnia, została poświęcona w dużej mierze tematyce bezpieczeństwa na terenie gminy Godów. W ocenie przedstawicieli służb poprzedni rok należał do stosunkowo bezpiecznych.

 

 

 

Podczas sesji swoje sprawozdania za 2021 r. przedstawili Komendant Powiatowy Policji w Wodzisławiu Śl. podinsp. Wiesław Dryja, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu bryg. Marek Misiura, Komendant Gminny OSP Zbigniew Radecki oraz Naczelnik Wydziału Obywatelskiego, Ochrony Informacji Niejawnej i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Gabriela Bała.

Przestępczość na niskim poziomie, ale nietrzeźwych kierowców nie brakuje

Ze sprawozdania komendanta policji wynika, że przestępczość na terenie gminy w najbardziej uciążliwych kategoriach (kradzież z włamaniem, kradzież mienia, uszkodzenie mienia, pobicia i uszkodzenia ciała) pozostaje na relatywnie niskim poziomie, podobnie jak w latach poprzednich. W 2021 r. w tych czterech kategoriach odnotowano 23 przestępstwa - 7 w Skrzyszowie, 3 w Gołkowicach, 5 w Łaziskach, 3 w Skrbeńsku, 4 w Krostoszowicach i 1 w Godowie. Złapano 31 nietrzeźwych kierujących. Spadła liczba ofiar wypadków drogowych. W 2021 było to tylko jedna osoba ranna. Odnotowano 96 kolizji drogowych. Wydano 18 niebieskich kart.

Bezpiecznie pod względem pożarowym

Gmina była w 2021 r. najbezpieczniejszą w powiecie wodzisławskim z punktu widzenia straży pożarnej. W całym 2021 r. odnotowano jedynie 86 zdarzeń, w tym 24 pożary, 48 zagrożenia miejscowe i 14 alarmów fałszywych. Te ostatnie pochodzą głównie z tzw. urządzeń technicznych (czujek), których zadaniem jest alarmowanie o zagrożeniu. W gminie Godów odnotowano najmniej interwencji w przeliczeniu na 1000 mieszkańców - 6,2/1000 mieszkańców. Co nie znaczy, że strażacy-ochotnicy z jednostek OSP w Godowie, Gołkowicach, Łaziskach i Skrzyszowie nie brali udziału w akcjach. Komendant Zbigniew Radecki wyliczył, że nasi ochotnicy w 2021 r. do akcji wyjeżdżali 176 razy, również poza granice gminy, zwłaszcza w przypadku pożarów i zagrożeń miejscowych dużych rozmiarów, jak to miało miejsce np. w przypadku nawalnych opadów w dniu 13 maja 2021 r., kiedy ucierpiała znaczna część powiatu wodzisławskiego, ale akurat nie gmina Godów. Wszystkie godowskie jednostki OSP, również dzięki sporemu zaangażowaniu Gminy Godów, są bardzo dobrze wyposażone w nowoczesny sprzęt. - Stan wyposażenia jednostek nie budzi zastrzeżeń - podkreślił komendant Radecki.

Powodzie omijały gminę

Gabriela Bała zwróciła uwagę na zagrożenia przeciwpowodziowe. W gminie Godów zagrożenie powodują rzeki: Olza, Szotkówka, Leśnica i Piotrówka, a najbardziej narażone na podtopienia są domostwa i posesje położone przy ul. J. III Sobieskiego (Głębocz), ul. Dębina w Gołkowicach, ul. Gliniki w Godowie, ul. Graniczna w Godowie, ul. Nowa w Godowie, ul. 1 Maja w Godowie, ul. Powstańców Śląskich w Godowie. Natomiast objęte zagrożeniem łąki, pola uprawne i odłogi znajdują się w obrębie ul. Granicznej w Godowie, depresyjnej części Skrbeńska (głównie tereny przygraniczne) oraz na pozostałych terenach przygranicznych. W ubiegłym roku powodzie i większe podtopienia omijały gminę.

do góry