Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Strażacy z niemieckiego Schwanheim odwiedzili jednostkę (..)

Strażacy z niemieckiego Schwanheim odwiedzili jednostkę OSP w Łaziskach

19 Września 2023
Strażacy z niemieckiego Schwanheim odwiedzili jednostkę OSP w Łaziskach

Remizę OSP Łaziska odwiedzili strażacy z niemieckiego Schwanheim. Członkiem Freiwillige Feuerwehr Schwanheim jest pochodzący z Łazisk Roger Widenka. Szef jego straży zaproponował nawiązanie współpracy ze strażakami z Polski. I tym sposobem w piątek 15 września doszło do spotkania, które miało kurtuazyjny charakter, choć niewykluczone, że w przyszłości dojdzie do podjęcia oficjalnej współpracy między jednostakami.

 

W spotkaniu oprócz strażaków z Niemiec udział wzięli strażacy z Łazisk na czele z prezesem OSP Łaziska Edwardem Szołuchą, prezesem powiatowym Związku OSP RP w Wodzisławiu Śl. Zbigniewem Radeckim oraz Wójtem Gminy Godów Mariuszem Adamczykiem. W spotkaniu wziął udział również wiceprzewodniczący rady powiatu Robert Wala.

Szef strażaków z Schwanheim Jürgen Werner podkreślał w rozmowach inne wyposażenie strażaków z Łazisk, zaznaczając, że choć w Niemczech są podobne wozy strażackie, jak te w Polsce, to już ich wyposażenie jest całkowicie inne. Werner przyznał, że wyposażenie polskich wozów jest bogatsze, co związane jest z również z kwestią działania systemu ratowniczego. W Polsce obowiązuje jeden system na cały kraj (OSP Łaziska jest wpięta w Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy). Z kolei w Niemczech każdy land posiada odrębny system prawny regulujący sprawy straży pożarnych i sposobu ich użycia.

Wójt Mariusz Adamczyk, jak i strażacy z Łazisk podkreślili, że takie spotkania mają dużą wartość, bo służą wymianie doświadczeń. I zawsze można w ich trakcie dowiedzieć się czegoś nowego, coś podpatrzeć czy zaadoptować u siebie.

Fot. Fryderyk Kamczyk

do góry