Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Termomodernizacja SP Gołkowice na półmetku

Termomodernizacja SP Gołkowice na półmetku

4 Lutego 2022
Termomodernizacja SP Gołkowice na półmetku

Prace budowlane związane z termomodernizacją budynku Szkoły Podstawowej w Gołkowicach zbliżają się do półmetka. Przebiegają bez przeszkód.

 

 

Szeroki zakres prac budowlanych

Wykonanie kompleksowej termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej w Gołkowicach zakłada m.in. ocieplenie ścian zewnętrznych, stropodachów, ścian poniżej poziomu terenu, częściową wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remont pokrycia dachowego, remont kominów, zabezpieczenie dylatacji, wymianę rynien i rur spustowych, tynkowanie, wymianę zadaszeń nad drzwiami wejściowymi, roboty związane z instalacjami elektrycznymi w kotłowni, instalację odgromową, przebudowę wewnętrznej instalacji przeciwpożarowej. Zaplanowano ponadto wykonanie prac towarzyszących, tj. zagospodarowania terenu, w szczególności demontaż starego ogrodzenia i montaż nowego wraz z bramami i furtkami, roboty brukarskie oraz roboty wykończeniowe, w tym kafelkowanie szatni i sanitariatów, wymianę ścianek systemowych, balustrad i malowanie wnętrz.

Szkoła w nowej odsłonie

Największym zakresem prac objęta została starsza część szkolnego obiektu, tzw. stara szkoła. Do tej pory wymienione zostały tam okna i instalacja centralnego ogrzewania. W dalszym etapie prac odświeżone zostaną wszystkie wnętrza dawnej szkoły podstawowej, łącznie z przebudową sanitariatów. W nowej kotłowni, która powstała w części dawnego przedszkola, zainstalowano dwa nowe kotły gazowe o łącznej mocy 400 kW. Obecnie realizowane są procedury związane z uruchomieniem przyłącza gazowego. Przejście na ogrzewanie gazowe oznaczać będzie rezygnację z dotychczasowego ogrzewania węglowego.
Dodatkowo cały obiekt zostanie docieplony. Ściany zewnętrzne pokrywane są obecnie wełną mineralną. Styropapą pokryta została już starsza część budynku i mała sala gimnastyczna. Ściany, które w toku dotychczas wykonanych prac zostały ocieplone, na bieżąco zyskują nową elewację.
- Prace przebiegają bez przeszkód, budynek szkoły w połowie został już ocieplony. Współpraca z firmą wykonawczą przebiega bardzo dobrze - ocenia Waldemar Paszylka, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Porucznika Pilota Franciszka Surmy w Gołkowicach.
W związku z tym, że w środku starszej części szkoły prowadzone są prace budowlane i część szkoły została wyłączona z użytku, uczniowie klas 1-3 uczą się obecnie w systemie dwuzmianowym. Z kolei dla uczniów klas 4-8 dedykowana została na czas remontu nowsza część szkoły, czyli dawne gimnazjum, gdzie nie są realizowane prace wewnątrz. Istotniejszych utrudnień dla uczniów udało się uniknąć.

Termomodernizacja i remont generalny

Prace budowlane realizuje firma F-Bud Sp.J. z Wodzisławia Śl. W przetargu wyceniła koszt wykonania robót na 4 575 442 zł. Gmina Godów pozyskała środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w kwocie 2 446 143 zł i czynić będzie jeszcze starania o dodatkowe dofinansowanie. - Dzięki realizacji tego projektu, będzie to kolejny obiekt użyteczności publicznej na terenie Gminy Godów, który zyska nie tylko na efektywności energetycznej, ale przejdzie praktycznie generalny remont - podkreśla Mariusz Adamczyk, wójt Gminy Godów.

Link do galerii zdjęć z remontu: kliknij.

do góry