Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Uwaga na podejrzane połączenia telefoniczne! Oszuści (..)

Uwaga na podejrzane połączenia telefoniczne! Oszuści nękają mieszkańców naszej gminy

22 Lutego 2022
Uwaga na podejrzane połączenia telefoniczne! Oszuści nękają mieszkańców naszej gminy

Późnym wieczorem do Pani Róży z Gołkowic zadzwonił telefon. Szlochający głos próbował przekonać ją o tym, że jej synowa potrąciła kogoś na przejściu dla pieszych i teraz znajduje się na policji, więc potrzebuje pomocy. Seniorka na szczęście zachowała jasność umysłu i nie dała się nabrać. Ostrzega innych seniorów: uważajcie na siebie.

 

Seniorze bądź czujny!

Oszuści zadzwonili w niedzielę 20 lutego o godz. godz. 22.15. Pani Róża przyznaje, że praktycznie już spała, kiedy ze snu wyrwał ją dźwięk stacjonarnego telefonu. Podniosła słuchawkę i usłyszała szlochający głos, który po chwili wytłumaczył, jakoby synowa pani Róży potrąciła kogoś na przejściu dla pieszych, dlatego teraz znajduje się na policji i trzeba jej pomóc. Jak mówi seniorka z Gołkowic, szlochający głos najpierw zwracał się do niej per "pani", a chwilę później już "ciociu", co dało seniorce do myślenia. Tak samo dało jej do myślenia to, że jej synowa przecież jest w domu.

Kiedy powiedziała o tym do słuchawki, że to niemożliwe iż chodzi o synową i zapytała, jak ma imię ta rzekoma synowa, to głos po drugiej stronie słuchawki odpowiedział, że Małgosia, albo Zosia. Pani Róża zaczęła się zastanawiać, czy to może nie chodzi o jej wnuczkę. Szlochający głos zaczął nalegać na spotkanie, słychać też było, że ktoś jakby coś podpowiadał. Wtedy seniorka oprzytomniała i powiedziała: "aha, to wy chcecie mnie oszukać na pieniądze". Wtedy głos się rozłączył.

Seniorka zauważyła, że dzwoniono do niej z zastrzeżonego numeru. O dziwnym telefonie poinformowała bliskich. "Mówili, że miałam wezwać policję, ale ja byłam taka zdezorientowana, że o tym nie pomyślałam". Nazajutrz o sprawie postanowiła poinformować  wójta Gminy Godów Mariusza Adamczyka, by ten przestrzegł innych seniorów. "Uważajmy na siebie" - apeluje pani Róża.

Policja ostrzega przed oszustami

Policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami i apeluje do seniorów o czujność. Kilka dni temu jeden mieszkaniec gminy Gorzyce dał się bowiem zmanipulować oszustom podającym się za policjantów w taki sposób, że stracił ponad 80 tysięcy złotych.

 • Nigdy nie podawaj przez telefon swoich danych osobowych ani adresu!
 • Nigdy nie informuj, w jakich bankach i na jakich lokatach gromadzisz oszczędności!
 • Nie ufaj nieznanym rozmówcom i sprawdzaj przekazywane przez nich informacje!
 • Zawsze najpierw rozłącz połączenie telefoniczne, aby wybrać inny numer!
 • Pod żadnym pozorem nie pobieraj gotówki i nie przekazuj jej rzekomym policjantom!
 • Po takim telefonie zadzwoń z innego aparatu i powiadom o usiłowaniu wyłudzenia pieniędzy!
 • Zachowaj ostrożność - jeżeli dzwoni ktoś, kto podszywa się pod członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań - nie wykonuj jego poleceń - nie daj się zmanipulować!
 • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
 • Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
 • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom! Po pieniądze fałszywy krewny podsyła w swoim imieniu innego oszusta.
 • Nigdy nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.
do góry