Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/W ciągu dwóch dni odwiedziło nas cztery tysiące (..)

W ciągu dwóch dni odwiedziło nas cztery tysiące rowerzystów. Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego za nami

22 Maja 2023
W ciągu dwóch dni odwiedziło nas cztery tysiące rowerzystów. Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego za nami

Ponad 4 tys. rowerzystów odwiedziło Gminę Godów w ramach Festiwalu Żelaznego Szlaku Rowerowego, który 20 i 21 maja zawitał do Godowa i Łazisk. Przygotowano dla nich wiele ciekawych atrakcji, zwłaszcza kulinarnych.

 

 

 

- Przez Gminę Godów przebiega znaczny odcinek Żelaznego Szlaku Rowerowego, trasy doskonale znanej już w środowisku turystycznym całego kraju. Byliśmy pomysłodawcami tej wyjątkowej trasy, więc Festiwalu nie mogło w naszej gminie zabraknąć - mówi Wójt Gminy Godów Mariusz Adamczyk. Jak dodaje, chodziło m.in. o to, by przybliżyć szlak tym, którzy wielokrotnie o nim już słyszeli, ale nie zawsze jeszcze się po nim  poruszali. I to się udało, bo nie brakowało osób, które na Żelaznym Szlaku Rowerowym pojawiły się po raz pierwszy, albo nie były na nim od dawna.

Langosze, wodzionka, kołocz

Łącznie w samym tylko Godowie na ścieżce rowerowej pojawiło się ponad 4 tys. rowerzystów. Dla nich, ale również dla tych, którzy do Godowa przybyli niekoniecznie na rowerze przygotowano wiele atrakcji. W sobotę na gości czekała fotobudka, a dla młodszych rowerzystów animacje dla dzieci. W Łaziskach i Godowie można było pobrać pieczątki, stanowiące element gry terenowej, która obejmowała cały Żelazny Szlak Rowerowy.

W niedzielę na Festiwalu dodatkowo gościliśmy znanego kucharza Remigiusza Rączkę. Przygotowane przez niego potrawy - m.in. smażone langosze - cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Zresztą z dobrym skutkiem o podniebienia uczestników Festiwalu zadbały również gospodynie z KGW, które przygotowały wiele regionalnych specjałów, takich jak wodzionka, chleb z lokalnym miodem. Można też było skosztować tradycyjnego śląskiego kołocza.

Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe z Zabrza pokazało z kolei czym i w czym poruszali się rowerzyści w pierwszej połowie XX w.z a jednostka OSP Godów zaprezentowała swój specjalistyczny sprzęt oraz możliwości jakie daje on w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia. Młodsi rowerzyści mogli skorzystać z miasteczka rowerowego, gdzie pod okiem funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu, mogli szlifować zasady prawidłowego poruszania się po drogach publicznych. Dzieci mogły również spróbować swoich sił w grze ekologicznej przygotowanej przez Ekodoradcę Gminy Godów. Na zakończenie Festiwalu przygotowano zaś koncert zespołu Sunny Band.

Podziękowania za współpracę

Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego 2023 w Godowie i Łaziskach nie doszedł by do skutku z tak dobrym efektem gdyby nie zaangażowanie dziesiątek osób z różnych instytucji i organizacji społecznych. Gorąco i serdecznie dziękujemy
- naszym nieocenionym paniom z Kół Gospodyń Wiejskich: Koło Gospodyń Wiejskich Gołkowice, KGW Fajne Babeczki, KGiGW Skrbeńszczanie, KGW Godów, KGW Łaziska, KGW Skrzyszów za przygotowanie wyjątkowych lokalnych pyszności,
- pracownikom Gminy Godów i Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie za zaangażowanie i twórczą inwencję daleko wykraczające poza służbowe obowiązki,
- OSP Godów za pokazy sprzętu i możliwości ratowniczych,
- ekipie zaangażowanej w promocję Żelaznego Szlaku Rowerowego,
- Frankowi Brzozie za obecność, wsparcie i dobre słowo,
- wszystkim partnerom Festiwalu: Stowarzyszeniu Rozwoju i Współpracy Regionalnej Olza i Panu Bogdanowi Kasperkowi, Gminie Zebrzydowice, Instytutowi Dziedzictwa i Dialogu - Łaźnia Moszczenica, Gminie Petrovice u Karvine oraz miastu Karvina - za współpracę.

Zadanie dofinansowane z Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020

Galeria zdjęć z sobotnio-niedzielnego wydarzenia.

Logo Interreg

 

do góry