Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/"Zgłoś sąsiada do ogrzania" - pomóż nam zdiagnozować (..)

"Zgłoś sąsiada do ogrzania" - pomóż nam zdiagnozować skalę ubóstwa energetycznego

13 Stycznia 2023

Ubóstwo energetyczne to problem, który dotyka coraz większej grupy osób. Rosnące ceny paliw oraz okresowe problemy z ich dostępnością szczególnie mocno dotykają osoby w trudnej sytuacji życiowej. Dlatego Gmina Godów wraz z Planergią rozpoczynają akcję wsparcia społecznego pod hasłem „Zgłoś sąsiada do ogrzania”, która ma nam pomóc ustalić, ilu mieszkańców gminy i kto jest dotknięty ubóstwem energetycznym.

 

Czym jest ubóstwo energetyczne?

Ubóstwo energetyczne występuje wtedy, kiedy gospodarstwo domowe nie jest w stanie zapewnić sobie wystarczającego poziomu ciepła, oświetlenia i energii do zasilania urządzeń w wyniku połączenia niskich dochodów, wysokich wydatków i niskiej efektywności energetycznej budynku.

Przyczyny ubóstwa energetycznego

Struktura problemu ubóstwa energetycznego jest bardzo złożona. Najczęściej, w przypadku konkretnych osób lub rodzin, trudno wskazać jedną konkretną przyczynę. Mamy raczej do czynienia z kumulacją kilku nawarstwiających się od długiego czasu czynników. Do najczęściej wskazywanych przyczyn ubóstwa energetycznego należą:

  • ubóstwo ekonomiczne (niski poziom dochodów),
  • trudna sytuacja życiowa powodowana takimi czynnikami, jak: samotność, choroba, zaawansowany wiek, bezrobocie, czy niezaradność życiowa,
  • wysoka energochłonność budynku (brak docieplenia, przestarzałe ogrzewanie).

Szczególnie w obecnej sytuacji rosnących cen paliw i nośników energii należy pamiętać o osobach, u których występuje kumulacja wszystkich trzech czynników (społecznych, technicznych, ekonomicznych). Może się zdarzyć, iż nawet osoby zarabiające regularnie mogą wejść w grupę ubogich energetycznie, jeżeli mieszkają w budynku o bardzo wysokiej energochłonności, jednocześnie nie mając możliwości poprawy efektywności energetycznej obiektu.

Jak działa akcja „Zgłoś sąsiada do ogrzania”?

Akcja „Zgłoś sąsiada do ogrzania” to pilotażowa akcja wsparcia sąsiedzkiego, której celem jest wyszukanie osób znajdujących się w trudnej sytuacji, dotkniętych ubóstwem energetycznym, a następnie zaplanowanie i przygotowanie dla nich pomocy.

Co mogę zrobić?

Jeżeli potrzebujesz wsparcia lub widzisz w swoim otoczeniu osoby, które mogą kwalifikować się do uzyskania pomocy, wejdź na stronę akcji, a następnie podaj kilka informacji. Zgłoszenie może być całkowicie anonimowe lub możesz pozostawić swoje dane, abyśmy mogli się z Tobą skontaktować.

Jakie będą efekty Twojego zgłoszenia?

Jako gmina wrażliwa na problem ubóstwa energetycznego w pierwszej kolejności zależy nam na oszacowaniu skali ubóstwa energetycznego wśród mieszkańców gminy. Następnie w miarę możliwości i dostępnych mechanizmów wsparcia, postaramy się zapewnić np. pomoc finansową, doradztwo czy pomoc techniczną.

Strona internetowa akcji.

do góry