Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Podziękowaliśmy za tegoroczne plony. I gościliśmy (..)

Podziękowaliśmy za tegoroczne plony. I gościliśmy artystów z Chile, Ekwadoru i Turcji

5 Września 2022
Podziękowaliśmy za tegoroczne plony. I gościliśmy artystów z Chile, Ekwadoru i Turcji

Festyn dożynkowy i poprzedzająca go Msza św., były głównymi punktami święta plonów. 4 września włodarze gminy podziękowali rolnikom z Gołkowic za trud, ponoszony przez nich w uprawę roli i hodowlę. Festyn stał się również okazją do świetnej zabawy, o którą zadbali artyści z.... Chile, Ekwadoru i Turcji.

 

"Boże z Twoich rąk żyjemy, choć naszymi pracujemy" 

Tymi słowami poety Franciszka Karpińskiego, proboszcz parafii w Gołkowicach ks. Adam Baron przypomniał, że nie tylko dzięki pracy rolników, ale przede wszystkim bożej łasce nie doświadczamy głodu, o czym przekonują nas zwłaszcza obecne czasy. W mszy dożynkowej, oprócz mieszkańców i rolników, udział wzięli zaproszeni goście: honorowi obywatele gminy Godów: Józef Musioł, Marian Dziędziel, Henryk Grzonka i Marian Hudek, a także parlamentarzyści: Adam Gawęda oraz Krzysztof Gadowski. W trakcie nabożeństwa włodarze gminy - wójt Mariusz Adamczyk i przewodniczący Rady Gminy w Godowie Antoni Tomas - oraz przedstawiciele wszystkich siedmiu sołectw złożyli w darze dożynkowe chleby. Z kolei gospodynie z Gołkowic przygotowały okazałą dożynkową koronę, którą podczas mszy poświęcił ks. Baron.

Podziękowanie dla rolników

Podczas drugiej części niedzielnych uroczystości, która została zorganizowana na placu przy boisku w Gołkowicach, włodarze gminy podziękowali rolnikom z Gołkowic za cały włożony w uprawę roli i hodowlę zwierząt, trud.

- Dziękuję za chleb dożynkowy. Obiecuję, że będę się starał go sprawiedliwie dzielić, tak by go nikomu nie zabrakło - powiedział Mariusz Adamczyk, wójt Gminy Godów. - Doceniam trud rolników. Praca na roli, dobrze wiemy, jest pracą trudną, często bez przerwy, bez odpoczynku, bez wolnych sobót i niedziel. Za ten trud Wam dziękuję - zaznaczył wójt gminy.

Wspólnie z przewodniczący rady gminy Antonim Tomasem wójt gminy wręczył okolicznościowe dyplomy i upominki rolnikom z Gołkowic: Alicji i Tadeuszowi Kwiatkowskim, Agnieszce i Adrianowi Neugebauerom, Janinie i Janowi Tomasom, Ewie i Stefanowi Grygierkom, Lucynie i Grzegorzowi Piechom, Izabeli i Janowi Lajdom, Ewie i Krzysztofowi Szczepaniakom, Jadwidze i Henrykowi Serwotkom oraz Małgorzacie i Korneliuszowi Walicom. 

Dziękujemy za obecność i wsparcie

Wójt gminy podziękował również za obecność honorowym obywatelom naszej gminy: Józefowi Musiołowi, Marianowi Dziędzielowi, Henrykowi Grzonce i Marianowi Hudkowi. - Dziękuję, że jesteście z nami, że zawsze możemy liczyć na waszą obecność - powiedział wójt. - Zawsze dobrze być wśród swoich - odpowiedział Marian Dziędziel. 

Wójt podziękował również parlamentarzystom: senator Ewie Gawędzie, posłom Adamowi Gawędzie, Grzegorzowi Matusiakowi i Krzysztofowi Gadowskiemu, za pomoc udzielaną przez nich w pozyskiwaniu środków rządowych dla gminy. - Dzięki tym środkom możemy realizować tak dużą liczbę inwestycji - powiedział wójt.

Oficjalna część festynu uświetniona została wspólnym występem gminnych zespołów folklorystycznych Gospodynki, Podbucznaki i Ballada pod kierownictwem Daniela Szkatuły.

Święto plonów nieco inne niż zazwyczaj, za to z odrobiną egzotyki

Tegoroczne podziękowania za plony miało nieco inny, niż zazwyczaj, charakter. Po dwóch latach pandemii, która odcisnęła swoje piętno na naszych organizacjach społecznych, Gmina postanowiła w tym roku jeszcze nie organizować tradycyjnych dożynek gminnych, w formie znanej sprzed pandemii. Zamiast tego postawiła na festyn dożynkowy, podczas którego nie zabrakło ciekawych atrakcji i niespodzianek. Największą były występy zespołów folklorystycznych z tak egzotycznych krajów jak Chile czy Ekwador (z Ameryki Południowej) a także z nieco mniej egzotycznej, ale przecież gorącej Turcji. Występy artystów odbyły się w ramach festiwalu "Śląskie bez granic", którego dyrektorem artystycznym jest Jarosław Szczęsny, radny Sejmiku województwa śląskiego. To m.in. dzięki jego ogromnemu zaangażowaniu zespoły te zawitały do naszej gminy. A ich występ spotkał się z dużym zainteresowaniem i ciepłym przyjęciem.

Ponadto z pięknym koncertem instrumentalno-wokalnym wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta z Gołkowic wsparta wspaniałymi głosami wokalistek: Danuty Szczypki, Emilii Szwarc i Doroty Smolorz. Na koniec festynu wystąpił zaś zespół Bartnicky, którego liderem jest skrzypek i wokalista Bogdan Bartnicki.

Całość festynu swoim głosem i pełnym humoru komentarzem spięła Dominika Brzoza-Piprek. Nad organizacją  i przebiegiem festynu czuwało Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie. Dziękujemy również sponsorom festynu: firmom Inżbud TT, Trans-Wiert Duda, Grupa Uniwar i Trans-Lis.

Zapraszamy do galerii zdjęć z mszy i festynu dożynkowego.

 

 

 

do góry