Urząd Gminy Godów

godziny pracy urzędu:
Pn: 7:00 – 17:00 ; Wt – Cz: 7:00 – 15:00 ; Pt: 7:00 – 13:00
ul. 1 Maja 53
44-340 Godów
tel.:
+48 32 476 50 65
fax:
+48 32 476 51 00
Strona główna/Aktualności/Spotkanie przy pomniku rozstrzelanych powstańców z Godowa

Spotkanie przy pomniku rozstrzelanych powstańców z Godowa

29 Sierpnia 2023
Spotkanie przy pomniku rozstrzelanych powstańców z Godowa

Przy dawnym dworcu kolejowym spotkali się mieszkańcy gminy, by oddać hołd powstańcom pochodzącym z miejscowości gminy Godów, którzy zginęli w trzech Powstaniach śląskich. Mała uroczystość odbyła się 28 sierpnia i data ta nie była przypadkowa. To właśnie w tym dniu 104 lata temu, niemiecki Grenzschutz rozstrzelał trzech godowskich powstańców - Franciszka Burdzika, Karola Wodeckiego i Józefa Zieleckiego.

 

Pamięć mieszkańców

Późnym popołudniem pod pomnik rozstrzelanych powstańców, przyszło kilkudziesięciu mieszkańców gminy, by chwilą ciszy, powstańczymi piosenkami i wspomnieniami dawnych czasów, upamiętnić tych, którzy oddali życie za to, by Śląsk znalazł się w granicach Polski.

- Dziękuję za Waszą obecność, za pamięć o naszych przodkach, którzy oddali życie walcząc w powstaniach i w wyniku powstań. Dziękuję, że przychodzicie tu co roku, że kultywujecie tą piękną tradycję - powiedział Wójt Godowa Mariusz Adamczyk, który również uczestniczył w spotkaniu, zorganizowanym przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie.

Spotkanie przy pomniku powstańców w Godowie

Rozstrzelani bez sądu

Nocą z 17 na 18 sierpnia w Godowie odbyło się jedno z większych starć I powstania śląskiego, tzw. bitwa o Godów. Zakończyło się ono zwycięstwem powstańców pod dowództwem Jana Wyglendy i Mikołaja Witczaka. Ich oddział liczył od 60 do 100 powstańców. Niemcy byli okopani na wzgórzu zwanym godowską golgotą. Mimo gorszego położenia powstańczy oddział podzielony na trzy grupy zdobył niemieckie pozycje, tracąc trzech ludzi. Niemcy stracili 46 wziętych do niewoli, rannych i zabitych. Wkrótce jednak do Godowa przybyły nowe niemieckie oddziały i powstańcy musieli się wycofać. Niemcy w odwecie, już po formalnym zakończeniu powstania rozstrzelali trzech mieszkańców: 17-letnich Franciszka Burdzika i Józefa Zieleckiego oraz 29-letniego Karola Wodeckiego. Jak donosiły Nowiny Raciborskie z 1919 r. , 18 sierpnia 1919 r. Niemcy wydali nowe przepisy, obostrzające dotychczasowy, kilkumiesięczny stan oblężenia, zaprowadzające tak zwany sąd doraźny. Według § 4 odnośnych przepisów zastrzelić można natychmiast, bez poprzednich rozpraw sądowych każdego, jeżeli się go napotka z bronią w ręku.  Prawdopodobnie właśnie na mocy tego przepisu rozstrzelano trzech godowian.

do góry